Další auto taxislužby ve žlutobílých barvách, připomínajících vozidla veřejné bezpečnosti, lehlo v neděli ráno popelem. Škoda je tři sta tisíc korun. Kromě toho vzplálo i sousední vozidlo.

Jednatel společnosti VI3 taxi Jiří Kostlán za tím vidí konkurenční boj. Nejedná se totiž o první incident podobného charakteru. Auta hořela i minulý rok, došlo dokonce k fyzickému napadení řidiče a pravidelně provází směny řidičů této taxislužby i další problémy. VI3 taxi jezdí v několika městech v Česku a má často nejnižší ceny, které drží i během velkých kulturních akcí, jako jsou hudební festivaly, na stejné úrovni. Ostatní taxislužby přitom v jejich průběhu zdražují. Nejvíc incidentů taxislužba zažívá podle svého jednatele právě v Hradci.

„Běžně dochází ke slovnímu napadání, omezování výjezdu vozidel, najíždění nebo bránění stání na místech pro taxíky,“ uvedl Jiří Kostlán. Řidiči taxislužby mají podle něj obavy. „Máme s nimi schůzku, budeme to řešit. Je důležité říci, že mezi nimi nejsou profesionální taxikáři, ale jsou to často lidé, kteří v oboru začínají. Nikomu tedy řidiče nepřetahujeme,“ poznamenal.

„Chceme to dělat slušně, nechceme patřit do „taxikářské branže“. U nás vždy zákazník dostane účtenku, což jinde často nebývá zvykem - to je černý trh. Chceme držet ceny, které máme v ceníku. Jsme startup, který se rozjel v Pardubicích a nyní expanduje po celé republice. Na začátku byl nápad. Děláme to kvůli tomu, že nám tyto služby připadaly nedůstojné a přestřelené,“ uvedl jednatel firmy VI3 taxi Jiří Kostlán, podle kterého se právě tento přístup nelíbí konkurenci.

Ukazovat na někoho prstem však nechce. „Všichni v Hradci ví, kdo tu jezdí,“ poznamenal s tím, že není spokojen s vyšetřováním minulých incidentů.

„Policie podle mého názoru buď nekoná, nebo nechce. Nevíme, jak probíhají minulá vyšetřování, nevíme nic,“ dodal.

Policie však tvrdí, že se případy intenzivně zabývá. „Některá vyšetřování trvají déle,“ uvedl tiskový mluvčí policie Jan Čížkovský.

Incident z loňského léta, kdy došlo před hradeckým letištěm k napadení taxikáře VI3 taxi a poškození dvou vozidel, policie stále prošetřuje a probíhají výslechy. K útoku došlo během festivalu Rock for People, který se konal na začátku července. Podle taxislužby ke konfliktu nejspíš došlo, protože taxislužba nejezdila za dražší, „festivalové“ ceny.

Taxíky společnosti hořely už dříve. Případ, který se stal v Jaroměři v březnu loňského roku, policie odložila. „Zahájili jsme úkony trestního řízení, na místě byl policejní pes, proběhly výslechy, vyhodnocoval se kamerový systém, nebyla však určena přesná příčina požáru,“ uvedl Čížkovský. Podle něj policisté na případu intenzivně pracovali a stejně intenzivně se budou věnovat i poslední události.

I během vyšetřování poslední události, která se stala v neděli ráno na největším sídlišti v Hradci, se policisté zaměří na kamerové záznamy. „Úzce spolupracujeme s kriminální policií,“ dodal mluvčí.

Řidiči ostatních taxislužeb v Hradci se k případu nechtějí vyjadřovat. Podle některých šoférů jsou však vztahy napjaté jako ještě nikdy dříve.