Tradičním zakončením hlavního týdne Dnů pro Izrael bývá Večer izraelského vína. Konal se v pátek 30. září v Centru Sion v královéhradeckých Malšovicích.

V letošním roce připadl na den, kdy v Izraeli (i v USA) probíhal státní smutek na počest zesnulého ex-prezidenta a držitele Nobelovy ceny míru Šimona Perese. Vzhledem k tomu pietně začal i Večer izraelského vína, kdy ředitel Centra Sion Denis Doksanský osobnost Šimona Perese krátce představil a následně přítomné požádal, zda by mu vzdali čest povstáním a chvílí ticha.

Večerem vína a zejména řízenou degustací tradičně prováděl jako vždy výborně připravený Robin Böhnisch., který je majitelem firmy Terra vinifera, přičemž večer spolupořádá a izraelská vína do České republiky dováží. Veřejnosti je jinak asi známější jako poslanec a předseda Výboru pro životní prostředí.

Vedle bohaté ochutnávky pečlivě vybraných vzorků izraelských vín se návštěvníci díky fotografiím mohli seznámit jak s místy, kde se víno pěstuje, tak i se spoustou zajímavostí ze současnosti i historie Izraele. Vše bylo propojeno s ochutnávkou skvělých vín. Letošní ročník byl zaměřený především na vína suchá.

Poslední vzorek vína byl zároveň i slavnostním přípitkem, neboť neděle 2. října byla v Izraeli dnem oslavy příchodu nového židovského roku a svátku Roš Hašana. Stylově si tak návštěvníci popřáli Shana Tova, tedy sladký a dobrý rok s číslem 5777. V příjemné atmosféře mnozí zůstali i dlouho po oficiálním zakončení degustace.

Jiří Řehořek