Funkcí se mohou ujmout i jeho zástupci, které si vybral. John obhájil pozici v čele nejmenší vládní strany v pondělí v internetové volbě takzvaných véčkařů. Dnes v Hradci Králové dostalo předsednictvo 169 z 192 hlasů. Proti bylo 21 delegátů, dva lístky nebyly platné.

První místopředsedkyní je šéfka poslanců VV a dosavadní zástupkyně předsedy Karolína Peake. Dalšími místopředsedy se stali poslankyně a dosavadní zástupkyně předsedy Kateřina Klasnová, nově poslankyně Dagmar Navrátilová, teplický zastupitel Tomáš Jarolím a poslanec a litvínovský starosta Milan Šťovíček. Podle stanov VV si předseda své zástupce vybírá.

Z předsednictva vypadli ministr školství Josef Dobeš, poslankyně Lenka Andrýsová a místostarosta Prahy 5 Jiří Vejmelka. John se v internetovém hlasování takzvaných véčkařů utkal o post předsedy s Peake a Navrátilovou.
Sliby se mají plnit…

John dnes po svém potvrzení ve funkci novinářům řekl, že VV budou nadále dodržovat svůj volební program. Tajné volby se prý neobával, jedině, jak ironicky podotkl, kdyby delegáty podplatila "mocná ABL". Bezpečnostní agentura patřila dříve neformálnímu lídru VV Vítu Bártovi, prodal ji svému bratrovi Matějovi.

"VV musí splnit to, co slíbily. To, co je nové, je, že většina místopředsedů je z krajů," řekl John, který zopakoval, že personální otázky budou s koaličními partnery řešit až na středeční K9. "Sami vidíte na konferenci silné osobnosti, já si dovedu tři, čtyři, pět z nich představit jako ministry a i mezi místopředsedy jsou takoví," řekl John. Konkrétní jména však neuvedl. "My to nemůžeme říkat médiím, tím by se jednání zablokovala. Naším cílem je, abychom se dohodli," řekl John.

O potvrzení nového vedení se hlasovalo tajnou volbou, jak to navrhl John. Jeho návrh však prošel jen těsně. Z celkem 198 přítomných delegátů pro hlasovalo 99 lidí, pro přijetí bylo potřeba 95 hlasů. Proti tajné volbě se vyjádřilo 83 delegátů, čtyři se hlasování zdrželi.

Členové strany na setkání schvalovali i nové stanovy, podle nich by do podzimu měly vzniknout krajské organizace, které dosud straně chyběly. „Existovaly pouze jednotlivé kluby. Nyní se musí postavit krajská rada, která by měla mít minimálně pět a maximálně jedenáct členů. V Královéhradeckém kraji je pokud zahrnu i čekatele, přibližně stovka členů Věcí veřejných plus samozřejmě registrovaní véčkaři,“ uvedl Jan Hrdina z hradeckého klubu VV, který čítá přibližně desítku lidí. Připouští, že za poslední rok prošel klub poměrně velkými turbulencemi, v podzimních komunálních volbách VV neuspěly.

„Řekl bych, že se situace stabilizovala, přišli noví členové, ti, co měli rozkladné tendence, stranu opustili,“ dodal. V současné době se chtějí připravovat na volby do krajského zastupitelstva. Co se týká afér ohledně údajných úplatků ve VV, podle hradeckého vedení klubu se tak děje zejména kvůli tomu, že „VV šlape na kuří oka kšeftmanům a tvůrcům neprůhledných veřejných zakázek a nevypověditelných smluv.“ "Samozřejmě, že někteří představitelé VV udělali chybu, ale nepamatuji se, že by téměř třičtvrtě roku byla proti někomu tak usilovně vedena negativní mediální kampaň," zakončil Hrdina.

čtk, mbc sja pba, hod