Odvrtaná tyč na oblečení, strhané cedule, odvezené skříňky a poličky – tak vypadá v současnosti prostor před bývalými toaletami pro řidiče MHD na konečné linky sedm. Ještě před pár dny se přitom místo těšilo čilému ruchu, lidé tam přinášeli své nepotřebné věci, které si další obratem zase brali. „Sousedskému sdílení" v Malšovicích ale udělaly přítrž hradecké technické služby, na pokyn policie prostor z minuty na minutu kompletně vyklidily. „Ještě ráno jsem se tam byla podívat, všechno bylo na svém místě. Nikde žádná výzva od policie, žádné upozornění. Vybavení i všechny věci skončily ve sběrném dvoře," říká autorka myšlenky sousedského sdílení věcí, původem Američanka žijící v Malšovicích, Lindsey Elms.

Hradecká městská policie se ale brání, podle ní byly věci na pozemku nelegálně. „Zčásti byly na soukromém pozemku, z části na pozemku města. Povolení k záboru veřejného prostranství ale paní neměla," vysvětluje důvod likvidace koutku mluvčí hradeckých strážníků Eva Kněžourová. Lindsey Elms říká, že vzhledem k tomu, že měla souhlas majitele objektu, byla přesvědčená, že je všechno v pořádku. Radikální postup policie zaráží nejen ji. „Nechápu, jak tam mohli zničit tolik dobré práce. Moc se nám ten nápad líbil, rádi podepíšeme jakýkoli papír, aby se to vrátilo." říká osazenstvo vinárny  naproti přes silnici.

„Pokud pocítím podporu, projekt obnovím," říká autorka

Původně místo 'výměnného krámku' u zastávky v hradeckých Malšovicích - nyní již osiřelý koutek.Hradec Králové - „Je to paradox," říká jedna z podporovatelek projektu o vyklizení prostoru úřady Irena Šmídová: „Ty věci bylo lidem líto vyhodit, tak je přivezli sem, nakonec ale stejně skončily na skládce." O obnově koutku Lindsey Elms i přesto uvažuje, pro projekt sbírá podporu, pak se pustí do administrativního martyria. „Jakmile o povolení zažádají a magistrát města jim zábor povolí, mohou si tam původní prostor provozovat," potvrzuje Eva Kněžourová z městské policie.

Projekt může podpořit každý, třeba svým podpisem ve vinárně Vinný šenk nebo kavárně Kafe na cestě. Jeden vzkaz má Lindsey Elms i pro odpůrce, kteří projekt přirovnávali ke skládce: „Rádi vyslechneme názory lidí, kteří mají nějaké pochybnosti, určitě najdeme způsob, jak zlepšit nepoužívaný prostor tak, aby vyhovoval všem.