V otevřeném dopise, adresovaném mimo jiné vedení kraje a médiím, se sedm členů rady pozastavuje nad pondělní zprávou České televize o šikaně zaměstnanců muzea ze strany ředitelky této instituce Nadi Machkové Prajzové a nad tím, že v reportáži se podle nich angažoval hejtman Jiří Štěpán.

„Domníváme se, že televizní reportáž jako celek byla nekorektní. Ředitelce ani dalším zúčastněným zaujímajícím oponentní stanovisko v ní nebyl poskytnut adekvátní prostor. Nebyla rovněž dána příležitost k vyjádření nezaujatým osobám, jež by situaci v muzeu mohly osvětlit,“ uvedl předseda rady Muzea východních Čech Eduard Kubů.

Podle rady má hejtman k ředitelce muzea „otevřeně negativní vztah“ kvůli někdejším neshodám ohledně nezdařených projektů muzea a hradecké filozofické fakulty, kde Štěpán tehdy působil jako proděkan.

„Na taková vyjádření v žádném případě nebudu reagovat,“ řekl včera Deníku hejtman.

„Vždy jsme byli svědky funkční, korektní spolupráce paní ředitelky a odborných pracovníků všech úrovní,“ píše se v otevřeném dopise rady muzea. Podle podepsaných hejtman svým „neprofesionálním osobním angažmá“ v záležitostech muzea poškozuje dobré jméno muzea i ředitelky.

„Ve skutečnosti se tak nejedná o ředitelčin bossing podřízených, ale o bossing ředitelky ze strany hejtmana,“ uvádějí členové rady.

Hejtman Jiří Štěpán včera zopakoval, že kraj se situací v muzeu zabývá a jeho náměstkyně pro školství a kulturu Martina Berdychová má radě kraje 10. července navrhnout způsob, jak situaci vyřešit.

„Já to celé vnímám jako výpady vůči mé osobě, které jsou spíše cílenou snahou odvést pozornost od vlastního problému, tedy od podezření z šikany, mobingu a bossingu zaměstnanců Muzea východních Čech,“ řekl hejtman.

Kdo je v radě MVČ
Rada Muzea východních Čech v Hradci Králové je poradní orgán ředitelky organizace. Má celkem třináct členů, mezi nimiž jsou externí odborníci, mimo jiné z pěti českých univerzit, a také zástupci muzea. Pod otevřený dopis se podepsalo sedm členů, všichni externisté.

Celou kauzu loni odstartoval otevřený dopis zaměstnankyně muzea, která si v něm zastupitelům kraje stěžovala na přístup ředitelky muzea k zaměstnancům. Později přišly ještě další dva dopisy, ty však nebyly podepsané. Obvinění, která obsahovaly, však prý byla natolik závažná, že se vedení kraje rozhodlo, že situaci prošetří, a poslalo do muzea psychologa.

Podle pondělních informací České televize, která má výsledky psychologických vyšetření k dispozici, psycholog hovořil asi s dvěma třetinami zaměstnanců. Více než polovina z nich si prý stěžovala na šikanu. Jedna z pracovnic se podle ČT dokonce zhroutila, skončila v péči psychiatrů a v pracovní neschopnosti.

Kvůli případu se v úterý ráno konalo mimořádné zasedání rady Královéhradeckého kraje a očekávalo se, že vedení kraje ředitelku odvolá. To se nestalo. Radní vyjádřili znepokojení nad situací v muzeu a pověřili Martinu Berdychovou, aby záležitost prošetřila. „Osobně mne zaráží otázky interpersonálních vztahů, které v této organizaci s největší pravděpodobností nejsou nikterak dobré,“ sdělil hejtman novinářům po zasedání rady.

Ředitelka muzea Naďa Machková Prajzová tento týden v rozhovoru pro Deník nařčení ze šikany odmítla a posudek psychologa označila za zkreslený a neprofesionální. „Vyžaduji po zaměstnancích řádné plnění pracovních úkolů a efektivní využití pracovní doby. Domnívám se, že tak hájím zájmy instituce a kraje,“ prohlásila.

Sama ředitelka prý letos cítí zejména ze strany hejtmana neustálý tlak. Přiznala však, že od roku 2015 z muzea odešlo deset pracovníků.