Tak takhle nějak vypadá zpravodajství tříčlenné expedice, která koncem ledna vyrazila zkontrolovat přístroj až na antarktickou stanici Marambio. Dva ze tří vědců jsou Hradečáci.

Přístroj měří celkové množství ozónu v atmosféře a UV záření v Antarktidě. „Data o stavu ozonové vrstvy využívají vědci z celého světa," říká Michal Janouch, vědec 
z hradeckého hydrometeorologického ústavu.

Jejich letošní expedice se už pomalu chýlí ke konci a v současné době čekají, až je vystřídá další tým. To v tomto drsném kraji záleží samozřejmě na počasí. V deníku polárníků se to většinou hemží odbornými výrazy a také slovy vichr, vichřice, zima a podobně.

Ale protože v sobotu bylo po dlouhé době alespoň trochu slušné počasí, rozhodla se expedice přerušit vědecké bádání a udělat si výlet za kolonií tučňáků vzdálenou 16 kilometrů od základny.

„Cestu tam jsme nemohli jít po pobřeží. Byl příliv. Po pobřeží jsme tedy mohli vyrazit až cestou zpět. Po 12. hodině jsme dorazili na kolonii tučňáků kroužkových. Po jejich focení a natáčení jsme se občerstvili, a protože čas je neúprosný, museli jsme vyrazit zpět. Věděli jsme totiž, že k večeru bude mlha,"  píše z expedice Michal Janouch.