Už v pondělí dopoledne začíná první akce v hradecké Studijní a vědecké knihovně, která připravila fotografickou výstavu Divoké Omo. Její autor Radek Rejchrt lidem přiblíží jižní Etiopii, kde v údolí řeky Omo žijí jedny z nejdivočejších původních kmenů a etnických skupin. Výstava potrvá až do 14. listopadu.

Zábavná archeologie v 3D technologiích

Pro zájemce o archeologii připravila Studijní a vědecká knihovna na pondělní podvečer přednášku archeologa Petra Vavrečky, který předvede, jak lze historické a archeologické sbírky díky novým technologiím prezentovat efektně a zábavně.

Patologie a Česko v roce jedna

V Hradci Králové se bude na  na Týdnu vědy a techniky prezentovat i Univerzita Karlova, která je hlavním partnerem festivalu. V pondělí odpoledne pořádá královéhradecká Lékařská fakulta UK blok přednášek svých vyučujících. O patologii jako vědě sloužící pacientům promluví přední český patolog Aleš Ryška a s přednáškou nazvanou Hormonální bouře vystoupí Tomáš Soukup. Přednášky se uskuteční v Lékařské knihovně Na Hradě.

V pondělí  9. listopadu Vystoupí ve Studijní a vědecké knihovně historik Jiří Kocián z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd s přednáškou 1945: Československo v roce jedna.

Akademie věd představí Proteus

Přehlídka s názvem Týden vědy a techniky Akademie věd ČR potrvá až do 15 listopadu. Největší vědecký festival v Česku se letos koná už popatnácté a v Praze i dalších městech přinese více než 500 přednášek, výstav, dnů otevřených dveří, workshopů či projekcí  dokumentárních filmů. Vstup  na festivalové akce je bezplatný.

Například v budově Akademie věd v Praze na Národní třídě lidé uvidí interaktivní světelný exponát Proteus. „Expozice, jejímž hlavním prvkem je světlo a dotek, byla vytvořena přímo na míru festivalu,"  prozradila manažerka festivalu Eva Jurková. Loni festival navštívilo 160 tisíc lidí.