O zvyšování ceny pronájmu předzahrádek a venkovních ploch ještě není definitivně rozhodnuto. Ba naopak, i samotné vedení Hradce od plánovaného razantního zdražení ustupuje a rýsuje se kompromis.

Rada města v úterý navrhla snížit poplatek ze schválených šesti korun za metr čtvereční za den na tři koruny. Původně přitom restauratéři platili za metr čtvereční pouhou korunu. „O konečném znění obecně závazné vyhlášky však budou rozhodovat ještě zastupitelé města pravděpodobně 31. ledna," uvedla tisková mluvčí magistrátu Magdalena Vlčková.

Podnikatelé původní šestinásobné zvýšení pronájmu venkovních prostranství, které zastupitelé Hradce schválili v listopadu, v drtivé většině pokládají za naprosto nepochopitelné, a staví se proti němu i veřejnost.

Rada navrhla snížit „zahrádkovné"

Petice, uzavírání zahrádek, nebo zdražování. O těchto krocích uvažují hradečtí restauratéři, které rozčílilo šestinásobné navýšení ceny za pronájem předzahrádek na městských pozemcích (z jedné koruny za metr na den na šest korun). Podnikatelé tvrdí, že pokud se nic nezmění, odskáčou to hlavně jejich zákazníci.

Nyní však svitla pro obě skupiny naděje, že k tak dramatickému nárůstu ceny nedojde. Někteří zastupitelé totiž otáčí a včera navíc na svém jednání rada města navrhla snížení poplatku na tři koruny.

„Už vloni na jaře dali sami zastupitelé vedení města impuls ke změně obecně závazné vyhlášky, která upravuje takzvané zahrádkovné. Návrh částky, který zazněl, se už tehdy začal promítat do závazného dokumentu, který zastupitelé bez jediného negativního hlasu a bez diskuse schválili ke konci roku. Ten tehdy počítal s částkou šest korun za metr čtvereční a den, která odráží sazby v jiných srovnatelně velkých městech. Nově však radní včera zastupitelům navrhli snížit částku na tři koruny," uvedla tisková mluvčí magistrátu Magdalena Vlčková. Proti navýšení poplatku na šest korun se v posledních dnech vzedmula vlna kritiky. A to jak od podnikatelů v oboru, tak od veřejnosti. Jako první začali „brát zpátečku" zastupitelé hnutí ANO 2011.

„V důvodové zprávě usnesení nebylo stanovisko komise cestovního ruchu Rady města. Navíc obsahovala neověřenou informaci, že zvýšení nájmu odpovídá cenám v obdobně velkých městech, což není pravda," stojí v prohlášení zastupitelského klubu ANO.

Nevole, kterou zdražování nájmů spustilo, donutila couvnout i další zastupitele. Ti se však shodují na tom, že k rozumnému navýšení by dojít mělo. Doposud si totiž město za metr čtvereční předzahrádky účtovalo jednu korunu. A s určitým nárůstem ceny souhlasí i sami restauratéři.

„Doufám, že někdo na magistrátu dostane rozum a že se to změní. Vadí mi, že s námi nikdo nekomunikoval. Vše se dá nějak vyřešit a vymyslet. Pochopil bych zdražení, ale ne šestinásobné," uvedl Jiří Brož, spolumajitel restaurace Altanta a dalších podniků.

Šance, že původní vyhláška dozná změn, je velká. Například podle zastupitele Adama Záruby (bez PP) je otázka kompromisu na pořadu dne. „Pokud se to na zastupitelstvu znovu otevře, byli bychom určitě přístupní se o tom bavit," uvedl zastupitel s tím, že se mu zdražení zdá osobně hodně velké, nicméně na druhou stranu dosavadní jedna koruna byla opravu jen symbolickým poplatkem.

Zastupitelé také upozorňují na fakt, že někteří podnikatelé vytvořili na chodnících zahrádky s konstrukcemi, které brání pohodlnému průchodu po chodníku.

„Předzahrádky jsou v Hradci oblíbené, avšak některé z nich jsou přímo rozměrnou dřevostavbou na chodníku a mnohdy narušují průchod chodců," upozornil Václav Víška (ANO 2011).

Proti dramatickému zdražování se postavili také někteří čtenáři na facebooku Hradeckého deníku. „Celou zimu se netěším na nic jiného: až si člověk bude moci dát kafe nebo jídlo venku, a oni zase chtějí něco rušit nebo zpoplatňovat. Co takhle konečně udělat něco pro lidi?" rozčílila se jedna z nich, Kamila Šírová.

„Koho jste si tam zvolili, toho tam máte. Však jim můžete dát na vědomí, že tohle u příštích voleb zohledníte," poznamenal další nespokojený čtenář Jindřich Sadílek.