Současné teploty, které překračují třicet stupňů Celsia, dlouho nevydrží. Na léto ale nemusíme zapomínat. Od víkendu totiž teploty mírně klesnou, ale stále se budou držet kolem pětadvaceti stupňů. Včera nám to potvrdil Tomáš Popelka z regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové. „O víkendu očekáváme také přeháňky,“ dodal.

Současné počasí přeje také kempům a koupalištím. Například v Lodíně nám Miroslav Kout řekl, že v kempu mají jednu z nejzdařilejších sezon. Jezdí sem turisté ze Skandinávie a ti jsou zvyklí na teploty kolem dvaceti stupňů. Návštěvnost na koupališti je podle něho o něco nižší, ale pokud počasí vydrží, dostanou se na třináct až čtrnáct tisíc návštěvníků. Podle Jana Konvalinky z hradeckého koupaliště Flošna se nyní kapacita provozu blíží na hranu. „Zatím se nám nestalo, že bychom někoho na koupaliště nepustili. Byla by to škoda, vždyť letošní sezona není z nejlepších, oproti loňské je zhruba o 30 procent nižší,“ upřesnil Konvalinka.

Záchranáři míří za seniory

Také záchranáři mají nyní poněkud více zásahů. „Není to nic extrémního. Nejčastěji záchranáři míří k rizikovým skupinám: k malým dětem, seniorům, ale také například ke kardiakům, k astmatikům či lidem s vysokým tlakem,“ řekla Deníku mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Anna Krempová. „Rodiče dětí, ale také senioři či nemocní lidé by měli v těchto dnech respektovat určitá pravidla. Běžně by měli dospělí denně vypít dva litry vody, nyní 2,5 až tři litry denně. V bytech by lidé měli větrat v noci či ráno. Starší a nemocní lidé by neměli vycházet do rozpálených ulic města v pravé poledne, ale naopak ráno a vše si zařídit dopoledne,“ uvedla Krempová.

Jasná pravidla platí i pro majitele psů. Psi by měli mít pravidelný přístup k vodě, k dispozici stín a nenechávat je v rozpáleném autě. „V autě trpí hlavně plemena s krátkým čumákem, například francouzští buldočci. Mohlo by to skončit katastrofou,“ připomněl Martin Kulhánek z hradeckého útulku pro opuštěná zvířata.

Teplotní rekordy v Hradci Králové:

datum; rok; nejvyšší teplota; rok; nejnižší teplota

24. srpna - 1950 - 35,7 stupně; 1964 - 5,6 stupně
25. srpna - 1944 - 31,5 stupně; 1922 - 5,4 stupně
26. srpna - 1950 - 32,6 stupně; 1980 - 4,9 stupně