Ve středu 12. prosince 2012 v prostorách státní Obchodní akademie, SOŠ a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky v Hradci Králové uskutečnil první ročník veletrhu studentských společností Junior Achievement. Na veletrhu se prezentovalo patnáct studentských společností z celých Čech.

Obdobný veletrh studentských společností také probíhá na Moravě v Ostravě.

Během veletrhu v Hradci Králové proběhla také soutěž o Nejlepší studentskou společnost JA, jehož vítězi se stali studenti ze dvou škol SOU a SOŠ Znojmo společně se Smíchovskou střední průmyslovou školou Praha. Kritérii soutěže, která hodnotila odborná porota, byla tříminutová prezentace, komunikační schopnosti během vlastního prodeje, předmět podnikání a vzhled prodejního stánku.

Tým ze SOU a SOŠ Znojmo se do soutěže přihlásil se svou společností Best Wine, která během školního roku funguje jako skutečná firma a zabývá se výrobou a prodejem revolučních marmelád a moštů z hroznového vína odrůdy Ryzlink rýnský a Rulandské modré.

„Studentská společnost Best Wine mě zaujala především svou kreativitou a profesionalitou, kterou prokázala v samotném podnikání i ve schopnosti prezentace své práce," uvádí předseda poroty Václav Albrecht z České národní banky v Hradci Králové. „Stejným způsobem předvedli bezchybný výkon i studenti Smíchovské střední průmyslové školy Praha se svým předmětem podnikání v podobě webových stránek a informačních sítí, a proto odborná porota nakonec vybrala na první místo dvě studentské společnosti," dodal Václav Albert.

Na třetím místě se umístila společnost Easy Way z pořádající školy, která se věnuje fotografické práci a pořádání přednášek.

Studenti si v rámci projektu Studentská společnost JA založí reálnou studentskou společnost, kterou sami řídí.

„Cílem projektu je rozvinout schopnost studentů pracovat v týmu, komunikovat, samostatně organizovat a rozhodovat, nést odpovědnost za své činy i za ostatní a poznat, co vše podnikání obnáší," vysvětluje Josef Müller, výkonný ředitel české kanceláře Junior Achievement.

Díky této organizaci mají studenti příležitost konzultovat své podnikání ve studentských společnostech nejen se svými učiteli, ale i s představiteli obchodního světa.

Účelem Studentských společností JA není vytvořit zisk, ale umožnit studentům na vlastní kůži poznat, jak fungují firmy v reálném světě.

Zdeněk Pospíšil, zástupce ředitele Obchodní akademie, SOŠ a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky v Hradci Králové