Hrádek u Nechanic, který je ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ), návštěvníky spolehlivě naladí na jarní svátky velikonoční výzdobou. „Do letošní sezony vstoupíme rovnou během velikonočních svátků, a proto bude řada objektů tematicky nazdobena,“ říká v tiskové zprávě Miloš Kadlec, ředitel Územní památkové správy na Sychrově. Památka se otevře 28. března.

Státní zámek si letos naplno užijí také návštěvníci s vadou sluchu i neslyšící, první základní prohlídkový okruh byl totiž přeložen do českého znakového jazyka. Návštěvníci si budou moci průvodcovský text pomocí QR kódu stáhnout do svých mobilů či tabletů a absolvovat tak klasickou prohlídku zámku. Pokladní zámku jsou navíc vybaveni dorozumívacími kartami.

Zámek v Hořiněvsi je kulturní památkou.
Život na zámku. V Hořiněvsi se připravuje netradiční bydlení v barokní památce

V romantickém sídle Harrachů se letos poprvé otevřou všechny hostinské pokoje, včetně nově obnovených pokojů v takzvaném císařském apartmá. Porpvé do nich návštěvníci nahlédnou 27. dubna.

„Hostinské pokoje byly obnoveny v loňském roce u příležitosti Roku Harrachů, doplněné císařské apartmá akcentuje letošní rok věnovaný Habsburkům - bude zde připomenut Karel Ludvík, bratr císaře Františka Josefa I. Významnou novinkou je i první monografie věnující se zámku – byla vydána na sklonku loňského roku, autorem je kastelán Mgr. Martin Rejman a v březnu bude zahájen její přímý prodej,“ doplňuje NPÚ.

Mají řadu odlišností i mnoho společného. Dělí je pouhých dvacet kilometrů a patří jim tuzemské prvenství v soupeření českých měst. Jaký byl historický vývoj Hradce Králové a Pardubic, vysvětluje v rozhovoru archeolog Radek Bláha.
Hradecký archeolog odkrývá historii soupeření s Pardubicemi. Je to fenomén, říká

Barokní zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou letos poprvé přivítá návštěvníky 29. března na Velký pátek. „V rámci historického okruhu si můžete prohlédnout celý zámek a vyslechnout příběhy z historie rodiny Kinských. Navštívit můžete také komplex opravené zámecké jízdárny, konírny a kočárovny, kterými návštěvníky provází interaktivní expozice Kopytem sem, kopytem tam zaměřená na spojení rodiny s chovem koní Kinských,“ láká na prohlídku zámek.

Malé děti, které nemají v oblibě prohlídky interiérů, by pak mohly ocenit procházku zámeckým parkem po trase hry Choďte si korunou.

K chlumeckému zámku patří i pávi:

Zdroj: Martina P.

Atmosféru jarních svátků lidé v Chlumci nasají 30. března, kdy se bude v sídle rodu Kinských konat Velikonoční jarmark. V doprovodném programu se představí Mažoretky Olešnice, dechová kapela Chudeřanka, hudební duo Vilgošová & Trhoňová a děti se mohou těšit na loutkové divadlo.