„Návštěvníci si mohli koupit pravé hořiněveské jidáše, které místní ženy od rána pekly, a další výrobky našich obyvatel,“ uvedla starostka obce Jana Kuthanová.

Velikonoční propriety prodávali žáci základní školy. Výtěžek chce obec použít na úhradu nákladů spojených s návštěvou rodin ze spřátelené dánské obce.

„Vloni jsme byli my v Dánsku, letos jim to chceme oplatit. Chceme jim ukázat památky a vzít je na bitvu u Chlumu. Přesný výtěžek zatím neznáme, ale očekáváme kolem deseti tisíc korun,“ dodala Kuthanová.

Jarmark obohatila výstava velikonočních kraslic v obecní knihovně, která potrvá do pátku. Děti se mohly naučit plést pomlázku či namalovat vejce.
V sobotu se velikonočního jarmarku dočkali také obyvatelé Hradce. Krámky s jarními motivy zaplavily Adalbertinum i parkoviště. „Letos máme méně prodejců. Je to kvůli velkému množství akcí v okolí. Uvažujeme o změně termínu,“ řekla Jaroslava Vajrauchová z Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti, která akci přichystala.

Jednou z novinek byly kraslice vyrobené ze skla. „Foukáme je nad kahanem ze skleněných trubek. Oheň má při zpracování teplotu kolem 1000 stupňů. Úspěch je zatím poloviční. Většina lidí si myslí, že jsou z plastu,“ řekl sklář Jiří Belda ze Dvora Králové nad Labem.