V pondělí začne první etapa oprav vodního, kanalizačního a plynového potrubí na hradeckém Velkém náměstí.

Přestože celková rekonstrukce srdce starého centra krajské metropole teprve čeká, rozhodnout o ní mají úředníci z Hořic, již začátkem příštího týdne se do potřebných oprav vrhnou dělníci. Potrubí, které je ukryto pod plochou náměstí na celkovou proměnu nepočká a důležité práce proběhnou samostatně.

V půlce minulého týdne už došlo k předání staveniště a první etapa prací právě začíná.

„V letošním roce je naplánováno několik etap. Stavět se bude do konce roku, respektive do listopadu. Samotné stavební práce začnou v pondělí," upřesňuje začátek prací náměstek firmy Vodovody a kanalizace Hradec Králové Pavel Loskot.

V těchto dnech se dělníci ponoří do opravy vodovodů a kanalizace před starou radnicí. Pokud vše půjde podle plánů, konec této etapy je naplánován na květen.

Harmonogram pak počítá v průběhu června až července s úpravami mez Bílou Věží a Katedrálou svatého Ducha.

Letní prázdniny budou ve znamení rozsáhlých oprav potrubí a kanalizace na ploše parkoviště uprostřed náměstí až ke sloupu.

Závěrečná etapa, která je podle vyjádření společnosti v plánu od září do listopadu, bude pokračovat od Galerie moderního umění v Hradci Králové kolem podloubí až ke Kopečku.

V letošním roce nutné opravy potrubí a kanalizace vyjdou hradeckou firmu bez daně na 13 milionů korun.

Přestože firma Vodovody a kanalizace chce provádět práce izolovaně a minimálně tak omezit pohyb na náměstí, v první etapě dojde ke změnám v dopravě.

„V této chvíli se to dotkne provozu, protože začínáme v úzkém krčku směrem ke Kopečku. Je připravena objížďka pro osobní auta, která povede ulicí Rokytanského. Nákladní auta budou jezdit nazpět k soudu přes malé náměstí. V těchto místech bude omezený dvousměrný provoz v části, která vede k soudu," dodává ke změnám způsobeným pracemi Pavel Loskot.

Současně s prvním odkrytím povrchu u staré radnice se na staveniště vrhnou i archeologové.