Je to jako když jedete po tankodromu, zkrátka hrůza. Přitom jde o místo, které je (tedy spíš má být) chloubou Hradce. Velké náměstí.

„To, jak teď vypadá, je ostuda," má jasno primátor Zdeněk Fink. „Musíme s tím hnout, beru to jako osobní věc," netají.

Na opravu zásadního místa už existují plány – město dokonce před časem zveřejnilo vizualizaci, tedy představu, jak bude náměstí v budoucnu vypadat.

Jenže  poté narazilo, nezískalo souhlas některých vlastníků nemovitostí. Těm se nelíbilo, že by na rozlehlém prostranství výrazně ubylo parkovacích míst. A proto postup zablokovali.

Ze současných 261 parkovacích míst  by měly zmizet více než dvě třetiny. Podle plánu však město k osmdesáti místům vytvoří dalších zhruba šedesát provizorních možností. Ty by fungovaly do té doby, než budou stát ve městě plánované parkovací domy.

„Teď ale vznikla novela stavebního zákona a ta nám dává nové možnosti," vyhlíží eventualitu řešení náměstek primátora Jindřich Vedlich. „Do konce našeho funkčního období chceme mít stavební povolení," plánuje. Po jeho získání by měly práce začít.

Příští komunální volby se 
v Česku budou konat na podzim roku 2014.

Rychlost je klíčová nejen kvůli vzhledu náměstí, ale také kvůli financím. Město potřebuje stavbu zařadit do skupiny plánů na léta 2014 až 2020 – jinak by těžko na rekonstrukci shánělo dotace.

„Pak bychom to museli zvládnout z vlastních zdrojů. Ale udělat se to prostě musí," ví dobře náměstek Vedlich.

Odhadovaná cena „nového" Velkého náměstí je 150 milionů korun. Už na konci roku 2014 by měla být hotova rekonstrukce Bílé věže.