Radnice chystá rekonstrukci Velkého náměstí za 160 milionů korun. V současné době má k dispozici návrhy čtyř architektonických týmů. Vyhrát ale může jenom jeden z nich. Vítěze s definitivní platností vyberou hradečtí zastupitelé. Kromě doporučení poroty složené z odborníků dostala tentokrát svůj hlas také veřejnost!
Na webu magistrátu www.hradeckralove.org/
velke_nam_soutez.html
a v naší anketě ste mohli hlasovat o návrhu, který je vám nejbližší.

Anketa byla v provozu do 23. dubna. Výsledky dostali na stůl před rozhodováním všichni hradečtí zastupitelé.

Historickým centrem Hradce bude možná protékat potok

Na západní straně Velkého náměstí, před bývalou radnicí, možná bude protékat potůček. To není sci–fi, ale součást návrhu jednoho ze čtyř architektonických týmů, které bojují o práci na projektu rekonstrukce historického centra. Včera své návrhy představily v hradeckém Muzeu východních Čech.

/JAROSLAV ŠEVČÍK/ „Potůček spojí pět kamenných portálů s významnými datumy, které se týkají Velkého náměstí,“ řekl Jaroslav Ševčík ze zlínského atelieru ARCH–Z–STUDIO.


/JIŘÍ KREJČÍK/ Některé týmy navrhují obnovení fontány před bývalou radnicí. „Nová Jiříkova fontána by měla být interaktivní. To znamená, že po zaslání sms zprávy se bude měnit program s barevnámi efekty,“ uvedl Jiří Krejčík, zástupce firmy ARN studio.

Kromě několika dalších „výstřelků“ se většina odborníků na mnoha věcech shodla. Stávající průjezd náměstím by měl zůstat zachován. Všechny návrhy ale počítají se zrušením komunikace u radnice a Nového Adalbertina. Nahradit ji má pěší zóna.

/ROMAN KOUCKÝ/ „Na náměstí by měl být obousměrný provoz. Příjezd zezadu považuji za chybu,“ míní architekt Roman Koucký. Další uchazeči se ale shodli na jednosměrné silnici.
Snížení počtu parkovacích míst na 50 až 80 stání však považují za nutnost.

/ALEXANDR WAGNER/ S redukcí počítá také tým architektů Alexandra Wagnera a Martina Samohrda, kteří mají za sebou práci na sousedním Malém náměstí. Jejich návrh z něj vychází. „Všechno se vším souvisí. Navrhujeme proto pískovcovou dlažbu,“ řekl Martin Samohrd. Kromě originálního mobiliáře však nepočítá na ploše náměstí téměř s žádnými novinkami. „Vždy bylo čisté. Poslední kus, Mariánský sloup, přibyl před 290 lety. A my bychom si měli dobře rozmyslet, jaká další událost by měla na plochu vnést novou věc,“ dodal architekt.

O vítězi soutěže rozhodnou zastupitelé. „Možná už v dubnu. Své slovo ale bude mít i veřejnost, která se může vyjádřit v anketě. Já sám ještě nejsem rozhodnutý,“ řekl primátor Otakar Divíšek.

Všechny návrhy budou k vidění na internetových stránkách radnice a Deníku a také na chodbách magistrátu.

Odborná porota vyhodnotila soutěžní návrhy v tomto pořadí:
1. místo - Roman Koucký architektonická kancelář
2. místo - ARN studio – Ing. arch. Jiří Krejčík
3. místo - Ing. arch. Alexandr Wagner, Ing. Martin Samohrd
4. místo - ARCH-Z-STUDIO – Ing. arch. Jaroslav Ševčík

Anketa Deníku: Jaké byste chtěli Velké náměstí? Kdo by jej měl projektovat?
Stav ankety k 16. dubnu

1. Roman Koucký 7,8 procent
2. Jiří Krejčík 19,5 procent
3. Jaroslav Ševčík 67,5 procent
4. Alexandr Wagner 5,2 procenta