Použití původních materiálů, omezení nových staveb a snížení počtu stání pro automobily. To jsou základní zaklínadla, bez kterých si rekonstrukci Velkého náměstí v Hradci Králové nedovedou představit památkáři.

„Bylo by špatné, kdyby město kopírovalo Vysoké Mýto. Tam se rozhodli pro naprostou modernizaci náměstí a to se do Hradce prostě nehodí. Ale třeba nápad s potůčkem se mi líbí. V Německu je to na mnoha místech,“ uvedl vedoucí oddělení památkové péče kraje Pavel Mertlík.

Konzervativní pohled na rekonstrukci má také Národní památkový ústav v Jaroměři (NPU), který se bude k vybranému návrhu vyjadřovat. „Na náměstí by se hodila například kašna, ale jinak by nových prvků mělo být minimum. Konaly se tam trhy a další akce a tahle funkce by měla zůstat zachována.

Rozhodně by plocha uprostřed neměla být zalesněná,“ řekla vedoucí odboru nemovitých kulturních památek NPU Blanka Adámková.
Památkáři preferují snížení počtu parkovacích míst a také stoprocentní využití původních historických materiálů. U dlažby na náměstí to ale bude zřejmě velký problém.

„Historická dlažba není stoprocentně zachovaná. Část byla dokonce v sedmdesátých letech minulého století prodána. Otázka je, která je původní. Na náměstí je hned několik vrstev,“ řekl vedoucí odboru památkové péče magistrátu Jan Falta.

Rekonstrukce náměstí by měla začít do dvou let. Bude stát celkem 160 milionů korun. Radnice má nyní studie čtyř architektonických týmů, ze kterých budou vybírat zastupitelé. „Osobně se mi líbí návrhy Kouckého a Krejčíka,“ tvrdí památkáři unisono. Veřejnost se však podle ankety Deníku přiklání k návrhu Jaroslava Ševčíka ze Zlína.


Anketa Deníku: Jaké byste chtěli Velké náměstí? Kdo by jej měl projektovat?
Stav ankety k 16. dubnu

1. Roman Koucký 7,8 procent
2. Jiří Krejčík 19,5 procent
3. Jaroslav Ševčík 67,5 procent
4. Alexandr Wagner 5,2 procenta