Rok 2011 pomalu odchází a příchod nového s letopočtem 2012 je téměř za dveřmi. Blíží se silvestrovské oslavy, což je pro mnohé čas bilancování pro a proti v uplynulém časovém úseku.

Ostatní, a není jich málo, rádi oslavují příchod nového roku v družné společnosti přátel a kamarádů. Velké náměstí v krajské metropoli bude tradičně zahlceno velkou účastí lidí, kteří se přijdou podílet na kolektivním veselí.

Asi největší akcí bude novoroční ohňostroj, na nějž město vyčlenilo pro pořadatelskou organizaci částku 250 tisíc korun. Světelná show, doprovázená hudbou, která každoročně přiláká tisíce lidí, začne na Velkém náměstí 1. ledna od 18 hodin.

Hodinu předtím se na stejném místě bude podávat čočková polévka. Její pojídání se váže k tradici: Kdo si dopřeje čočku na Nový rok, bude mít údajně dostatek peněz v daném roce.

Silvestr jako každý jiný den

„Na Silvestra máme pro návštěvníky otevřeno, ale žádnou speciální akci neplánujeme. Kdo bude chtít, tak si k nám přijde posedět,” řekla servírka z hradecké restaurace U České koruny. Některé z oslovených restaurací dokonce ani neplánují, že by měly v posledním dni v roce otevřeno a pobídky k zisku je nechávají naprosto chladnými.

Pečlivě a dopředu připravované oslavy

Jinde se na oslavy závěru roku připravují již několik měsíců dopředu.

„Pořádáme hned dvě oslavy, tak abychom obsáhli co nejširší věkové spektrum. K vidění bude například show imitátora Michalea Jacksona či taneční číslo roztleskávaček. Bohaté občerstvení bude zajištěno,” uvedl obchodní ředitel hradeckého hotelu Alessandria. Hospoda Pod Strání na ulici Milady Horákové má zatím 80 rezervací na silvestrovské oslavy. „Účast lidí bude zřejmě slabší než v minulých letech. Mívali jsme úplně narvaný podnik.

"Pro naše hosty máme připravenou klasiku v podobě reprodukované hudby, soutěží nebo půlnočního striptýzu,” prohlásila provozovatelka hospody Pod Strání Helena Řeháková. Ne všichni lidé jsou však z oslav nadšení. Někteří mají k silvestru odměřený vztah. „Protože mám ve městě psa, který se bojí dělbuchů a rachejtlí, jsou pro nás oslavy příchodu nového roku tak, jak je vnímají lidé dnes, neradostnou nutností,” prozradila Marie Skalková z Hradce Králové. Hotel U Královny Elišky rovněž neplánuje bujaré oslavy silvestra, avšak pro hosty má na Nový rok speciální službu. „Hostům nabízíme novoroční oběd. V nabídce budou dvě menu. Akce je po rezervaci přístupna všem lidem,” uvedl ředitel hotelu U Královny Elišky Jaroslav Drahokoupil.

Poslední den v roce se budou mít na pozoru i hasiči nebo policisté, protože je zde zvýšené riziko různých nehod a potyček. I zdravotníkům může nastat příliv nejenom podnapilých pacientů.

Očima autora:

Silvestr je bohulibý čas. Hlavně pro vespolnou zábavu. Každý si prožil divoké a bujaré oslavy, nekončící mejdany na horských chatách, nebo davové běsnění na náměstí ve městě. K silvestru mám nyní neutrální vztah. Nepatřím mezi ty, kteří se na povel baví a jsou veselí. Když mám však příležitost pobýt v příjemné společnosti, nebráním se ničemu. Silvestr může mít i další podoby. Jednou z nich je bilancování. Mnohdy se lidé neubrání pocitu, že musí zhodnotit uplynulý rok a kladou si před sebe své úspěchy a neúspěchy. Z dnešního pohledu mi přijde úsměvné dávat si na Nový rok předsevzetí. Neznám snad nikoho, kdo by je v dalším období dodržoval. Rád si však pohrávám s myšlenkou či spíš příslovím, které zní: „Jak na Nový rok, tak po celý rok.” Kdo onu moudrost vymyslel a hlavně kdy? Asi je tomu dávno. Protože když si uvědomím, že značná část národa má v sobě na Nový rok ještě zbytkový alkohol v různé míře, tak mě napadá jen jedno - ne všechna moudra snad platí?