Na cestě oblohou se Venuše přiblíží k několika nápadným objektům. Ocitne se u Hyád, druhé nápadné otevřené hvěz〜dokupy ze souhvězdí Býka. Spolu s úzkým srpkem Měsíce a jasnou hvězdou Aldebaranem v pátek 20. dubna nakrátko vytvoří zajímavou ozdobu večerní oblohy. Samozřejmě jenom při pohledu ze Země, vždyť na Měsíc se budeme dívat ze vzdálenosti asi 370 tisíc kilometrů, Venuše se bude nacházet téměř pět〜setkrát dál a Hyády dokonce pětmiliardkrát dále než Měsíc!

Při této příležitosti se určitě nezapomeňte podívat na jasný Aldebaran ze souhvězdí Býka. Už na první pohled je totiž zřejmé, že se jedná o výjimečnou hvězdu – nápadný naoranžovělý odstín je patrný i bez dalekohledu.

Pojmenování této známé stálice mají zřejmě na svědomí beduínské kmeny Arabského poloostrova, které si v pátém století našeho letopočtu pod vlivem dávnějších Sumerů a Babylóňanů pojmenovali některé hvězdy noční oblohy.

Nejjasnější hvězdu z Býka označily „al-dabarán“, v překladu „následovník“. To odkazovalo na fakt, že stálice na nebi následuje hvězdokupu Plejády. Pojmenování se vžilo natolik, že „Aldebaran“ je jedním z nejstarších arabských označení hvězd, které přejal „západní“ svět. Stalo se tak již někdy na sklonku 10. století našeho letopočtu.

Aldebaran je výjimečný nejen polohou. Patří do druhé desítky nejjasnějších hvězd noční oblohy. Jeho zřetelný odstín přitom naznačuje, že má povrchovou teplotu nižší než 4000 stupňů Celsia. Z toho ale vyplývá, že se musí jednat o obří stálici – jinak by nebyl tak zářivý. Vždyť žlutobílé Slunce, které je na povrchu zahřáté na teplotu 6000 stupňů Celsia, by bylo ze vzdálenosti 65 světelných roků na hranici viditelnosti bez dalekohledu. A skutečně, průměr Aldebaranu je asi 44krát větší než průměr Slunce.


Zdroj : www.astronomie.cz