Fakta
• Nařízení zakazuje odběr povrchové a podzemní vody.
• Pitné vody se zatím žádné omezení netýká.
• Vyhláška nezakazuje odběr vody určený pro osobní hygienu.
• Zákaz se nevztahuje na odběry ve veřejném zájmu pro potřeby zemědělské rostlinné a živočišné výroby, pro výrobu potravin, či potravinářského průmyslu.

„Legislativa není bohužel na takovou situaci připravena, proto se snažíme definovat, co je důležitější a co méně," přiznává vedoucí odboru životního prostředí hradeckého magistrátu Iva Šedivá. Situace je podle ní nestandardní a rozškatulkovat vše do přesných kategorií složité. „Nařízení by primárně mělo vést k tomu, aby se snížila spotřeba vody," apeluje Iva Šedivá.

Podstatné je také stanovit, zda by v dané situaci zákaz čerpání vody nepřinesl neadekvátní finanční ztráty. I proto se například zalévá městská zeleň, která slouží velkému počtu lidí – ve městě vytváří stín, přirozenou klimatizaci a pokud by ji radnice nechala sežehnout, musela by v budoucnu investovat vysoké peníze do jejího nahrazení.

„Mezi veřejný zájem, na který se zákaz odběru nevztahuje, je zahrnuta i zemědělská rostlinná a živočišná výroba nebo potravinářský a další průmysl," upřesňuje vedoucí oddělení vodního hospodářství Petr Zumr. Konkrétně lze tento bod vysvětlit tak, že pěstování zeleniny pro osobní užitek do této výjimky nespadá, například ale zemědělská družstva, která pěstují plodiny pro veřejnou potřebu, vodu čerpat smí.

Vodou šetří golfový klub i tenisté. Na stadionu se zatím kropí, koupaliště se omezení netýká

Kropení tréninkového hřiště u malšovického stadionu v Hradci Králové.Hradecko - „Vše je o společné domluvě," tvrdí město. Tréninkové hřiště malšovického stadionu (na snímku) se tak zatím kropí pravidelně, magistrát nicméně hledá řešení,  jak postupovat dál a zda by například bylo reálné používat v tomto případě  pitnou vodu.

Fotbalisté tak zatím žádné omezení nepocítili, za to hráči tenisu mají na nějakou dobu utrum. „Oba tenisové areály jsou až do odvolání uzavřeny z důvodu zákazu odběru vody," píše na svých internetových stránkách například hradecký klub SK Tenis.

Se zákazem se potýká také golfový klub v Roudničce. „Byť je to pro nás velmi problematické, tak už nečerpáme vodu vůbec a vyhlášku respektujeme. Vodu na kropení využijeme z umělého rybníčku, který na hřišti máme. Zásoba z bazénku by nám měla vydržet na několik dní, uvidíme, jak budeme postupovat dál," říká manažer klubu Jan Kastner.

Také vozy, které ještě donedávna ochlazovaly rozpálené ulice, už nevyjedou. Město jejich činnost utnulo.

Hradecká Flošna, stejně jako koupaliště v Chlumci, vyhlášku řešit nemusí. „Čerpáme pitnou vodu, proto se nás omezení netýká," uvádí Jaroslava Bernhardová, ředitelka Správy nemovitostí Hradec Králové, které vodní areál v krajském městě provozuje.

„Máme ohlasy, že se lidé snaží vodou šetřit a na vyhlášku přistoupili," shrnuje Petr Zumr a dodává, že lze jen těžko nyní určit, do kdy bude nařízení platit. „Při prvních srážkách se každopádně situace odvolávat nebude, jde o dlouhodobější problém."