Vůně benzinu, osm desítek nablýskaných historických aut i motocyklů a diváci nešetřící obdivem. Tak to v sobotu ráno vypadalo na Ulrichově náměstí, odkud startoval 12. ročník Hradecké veteran rallye – Memoriálu Zdeňka Kuthana.

 

Ze sídla kraje přímo do horDo Hradce Králové se sjelo pětadvacet motocyklů a asi šedesát aut, jejichž rodný list byl vystaven nejpozději v šedesátých letech 20. století. „Zastoupeny budou slavné značky tuzemské i zahraniční – Tatra, Aero, Škoda, Praga, MG, Alfa Romeo, Ford, BSA, Jawa a další,“ sdělil před rallye Petr Melichar z pořádajícího Veteran car clubu Hradec Králové. Jeho kolega Jiří Dražka dodal: „Každé vozidlo je něčím výjimečné. Nejstarší je Chenard Walcker z roku 1912,“ uvedl.

Letos si Hradečané užili nablýskaných renovovaných skvostů i aut v původním stavu s patinou způsobenou pradědečkovským věkem víc než v předchozích letech. Nejprve se na Ulrichově náměstí uskutečnila výstava vozidel, k níž patřili i jejich majitelé nezřídka oblečeni v oděvech typických pro dobu zrodu jejich pojízdných krasavců.

Největšímu zájmu se těšil již zmíněný francouzský chenard vyrobený v roce 1912. Obdiv přítomných umocnil majitel vozu Pavel Beran z Lanškrouna odkrytím motoru a nastartováním. Motor šlapal jako hodinky. „Na tu dobu je to docela vyspělé vozidlo. Má čtyři rychlosti i diferenciál, jenom brzdy jsou předpotopní. Brzdí to jednou brzdou a je to kov na kov, takže člověk musí dávat pozor, aby to nerozfrčel,“ uvedl majitel auta. Jeho hodnotu nechtěl sdělit. „To je pro veteránistu těžká otázka. Nevím. Pro nás má hodnotu rodinnou,“ prohlásil.

Po startu vyrazili veteráni na spanilou jízdu hradeckými ulicemi. Po devadesáti kilometrech čekal účastníky cíl ve Sněžném v Orlických horách.