„Začínali jsme jako motocyklový sraz, ale přihlašovali se postupně i majitelé aut, které jsme samozřejmě nechtěli vyhánět, tak jsme řekli dobře, kdo přijede, ten přijede,“ připomněl vývoj srazu pořadatel Pavel Dachovský. Pro příznivce starých krásných strojů pořadatelé připravili soutěže i spanilou jízdu, při níž veterány mohli obdivovat obyvatelé okolních obcí.

„Máme to v rodině“

Že se láska k těmto strojům dědí z generace na generaci, dokazuje například třiadvacetiletý Vojtěch Vomočil z Litomyšle: „Věnuju se tomu od 13 let, takže deset let, máme to v rodině, děda i otec dělali do motorek.“ Jeho největší láskou jsou jawy a další české stroje, proto do Nových Hradů přijel na rumpálu, jak se přezdívá prvnímu modelu Jawy 500 OHV. „Současné motorky? To mi nic neříká, nejradši mám jawu, jsem asi vlastenec. Svezení na péráku, to je jedinečný zážitek, tomu se žádná japonská motorka nevyrovná,“ říká mladý majitel několika motocyklů, který chce se svými kamarády příští rok uspořádat vlastní sraz veteránů.

Traktorem na výlet

Zasloužený obdiv budil motocykl značky Triumph z roku 1941, na kterém přijel z Nového Města na Moravě Vojtěch Procházka. Své velké lásce, předválečným strojům, se věnuje už pětadvacet let a ve velkém… může se pyšnit několika motocykly různých značek, ale má i historické automobily, a dokonce traktor. Navíc si je staví a opravuje sám. Triumpha, na němž přijel, stavěl rok. „Pochází z Anglie, byl dovezený jako vrak, koupil jsem ho a pustil se do toho. Shánět díly je problém, něco jsem sehnal na burzách, něco jsem vyráběl, největší problém je se závity, protože Angličané používají jiné než máme my,“ uvedl Procházka.

Generační záležitostí pro otce a syna Nádvorníkovy z Vidlaté Seče je traktor Škoda 30 z roku 1947. Zatímco Josef Nádvorník mladší má radost, že výlety na traktoru, kterých se účastní i jejich pes, dělá radost dětem, jeho otec připomíná jinou kapitolu: „Hlavně budoval socialismus, oral meze, byl to velký pomocník.“