Taková možnost je reálná, pokud by se většina obyvatel Liberka, Bělé, Hlásky, Rampuše, Prorubek a Uhřínova pod Deštnou rozhodla podpořit návrh na 2 až 5 sto padesát metrů vysokých zařízení, podle záměru zahraničních firem, které oslovily obec Liberk.


Prodají krásu Orlických hor?

Někteří obyvatelé jsou však proti a větrné elektrárny v krajině Orlických hor nechtějí. Možnost jejich výstavby už se projednávala na veřejném zasedání zastupitelstva v Liberku. „Prodají krásu Orlických hor a Podorlicka za větrné elektrárny německé investorské společnosti z Hamburku? Zařízení budou vidět až od Středočeského kraje a vytvoří nové panoráma Orlických hor, které zastíní to současné pohádkové – Tetřevce, Homole. Koruny, Deštné,“ nesouhlasí s výstavbou „vrtulí“ například Jiřina a Miroslav Sedláčkovi z Liberku, kteří se obávají narušení rázu krajiny.

Anketa: mírná většina pro

Podle starosty obce Jiřího Šmerdy vnesla první názor do sporu, rozdělujícího obyvatele obcí na dva znepřátelené tábory, anketa. Zastupitelstvo jejím prostřednictvím oslovilo všechny zde trvale žijící obyvatele.
„Mírná většina obyvatel se vyjádřila pro elektrárny,“ shrnul starosta poměr 59,1% ku 40,9%. Na obecním zasedání seznámil obyvatele s fakty. Jednání bude pokračovat na příštím veřejném zasedání v dubnu. „Souhlas obyvatel je pouze první krok, který neznamená definitivní rozhodnutí. Nejméně rok by trvalo další měření, kterým by si firmy ověřovaly, zda by se jim vůbec vyplatilo investovat,“ dodal.
Zastánci i odpůrci Zastánci větrných elektráren argumentují alternativním zdrojem čisté energie, a v neposlední řadě i ekonomickým přínosem, který je zejména pro malé obce vítanou finanční injekcí. Podle odpůrců naopak na celém projektu vydělají hlavně zahraniční investoři, výsledný efekt pro obce je podle nich spíš minusový. Jak tvrdí, mají elektrárny také negativní vliv na zvěř a na svědomí mají životy mnoha ptáků.
„Větrné elektrárny do hor nepatří, narušil by se krajinný ráz. Lidé jezdí na zdejší ,konec světa‘ pobýt v klidu v přírodě. Obrovité kovové větrníky by zcela určitě odradily množství turistů, kteří do Orlických hor našli cestu,“ tvrdí Rudolf Poláček, jeden z obyvatel Uhřínova, kteří jsou, stejně jako místní z Hlásky, až na několik málo jedinců všichni zajedno – elektrárny nechtějí.
„Nejsme odpůrci alternativních zdrojů energie, své opodstatnění mají větrné elektrárny například na rovných pláních podél dálnic. Jejich ekologický přínos pro hory je relativní, pro rozvoj zdejších obcí jde dělat mnoho jiných, prospěšnějších věcí,“ míní Poláček.