Dva velké problémy řeší nemocnice v kraji v souvislosti s náporem pacientů s nemocí covid-19. Zdravotnickým zařízením začínají docházet lůžka a potýkají se i s nedostatkem personálu.

I přesto, že nemocnice už několikrát zvýšily lůžkovou kapacitu pro covidové pacienty, lůžka jsou skoro plná. Menší nemocnice přiznávají, že více lůžek už vyčlenit nedokážou. V případě dalšího nárůstu pacientů tak čeká největší nápor hradeckou fakultní nemocnici. Ta je i díky omezení neakutní péče schopná v případě potřeby zřídit i další covidová oddělení. „Pacienti nemusí mít obavy, postaráme se o všechny, kteří budou péči potřebovat,“ uklidňuje ředitel Vladimír Palička. Hradecká nemocnice na jaře přebírala všechny covidové pacienty v kraji. V druhé vlně ji pomáhají i další nemocnice.

Krajské nemocnice v Náchodě, Jičíně, Trutnově, Rychnově nad Kněžnou a Dvoře Králové nad Labem spadající pod zdravotnický holding mají vyčleněno dohromady téměř 330 lůžek pro covidové pacienty. Z 90 procent jsou už tato lůžka obsazená.

„Kapacity jsou vyčerpány nebo téměř vyčerpány ve všech nemocnicích. Aktuální počet lůžek je už na maximu toho, co jsme schopni uvolnit, jak z hlediska personálu, tak i z důvodu potřeby zajištění jiné akutní péče,“ řekla Deníku mluvčí holdingu Lucie Chytilová. Aktuálně podle ní ve všech krajských nemocnicích z důvodu neschopenky či karantény chybí celkem asi 400 lidí, z toho je 300 zdravotníků.

Problém s úbytkem personálu řeší i největší zdravotnické zařízení v kraji. „Problémem je vysoký počet v práci nepřítomných zaměstnanců, kterých je více než 400, což komplikuje provoz některých oddělení a je nutné přesunovat personál podle aktuální potřeby,“ potvrzuje mluvčí fakultní nemocnice Jakub Sochor. Zatímco problém s personálem je všude stejný, s lůžkyje to v Hradci o něco lepší. Fakultní nemocnice na rozdíl od jiných nemocnic dokáže lůžka i nadále přidávat. „Nemocnice postupuje v souladu se svým pandemickým plánem a má připraveny další kapacity pro covid-19 pozitivní pacienty,“ uvedl mluvčí.

Ve všech nemocnicích v pomáhají za nemocné zdravotníky studenti a další dobrovolníci. Díky nim je situace aspoň o něco lepší. „Obecně nyní není velké využití nezdravotníků, ti zatím zůstávají spíše v záloze,“ vysvětluje Chytilová, že nemocnice potřebují především kvalifikované zdravotníky.

K úternímu dni bylo v celém kraji celkem 7789 aktivních případů covidu-19. Nárůst nemocných tak pomalu zpomaluje. Za poslední týden vzrostl počet aktivních případů o čtyři stovky, týden předtím o dva a půl tisíce.