Zatímco v USA oblékají vězně do růžových triček, jejich čeští kolegové žádnou takovou potupu snášet nemusejí. Už více než rok testuje ministerstvo spravedlnosti v pražské pankrácké věznici dokonce nový interiér cel. Pokud se osvědčí, bude takto moderně vybavená i Vazební věznice Hradec Králové.

Vězení má být trest

To, že by vězni pobývali i jakkoli krátkou dobu v útulném prostředí, se nelíbí příbuzným a pozůstalým po obětech trestných činů.

„Člověk, který nám zabil syna, vlastně od soudu odejde s úsměvem na rtech a jako vítěz. Bude o něj dokonale postaráno včetně ubytování, které bude mít fešácky zařízené. Všichni máme práva daná ústavou, ale on se dobrovolně ze společnosti vyřadil. Někdo by si měl uvědomit, že i prostředí vychovává,“ řekl Deníku Hynek Blaško, otec zavražděného Jakuba Šimánka z Havlíčkova Brodu. Slovák, který má na svědomí jeho syna, byl krátce po zadržení umístěn právě do Vazební věznice Hradec Králové.

Výhrady k testovanému interiéru se nejvíce týkají barvy použité na zařízení cely. Pronikavá oranžová by podle psychologa Jana Laška mohla mít povzbuzující účinky.

„Je to velmi individuální. Obecně je možné říct, že tato barva má aktivizující efekt,“ uvedl Lašek. Generální ředitel Vězeňské služby České republiky Luděk Kula však před nedávnem uvedl, že podle jejich odborníků bude oranžová na lidi v celách působit pozitivně.

Barvou proti splínu

Tmavé vězeňské kobky jsou i nyní před plánovanou rekonstrukcí dávno minulostí. Na doporučení lékaře může být v Hradci Králové vězeň umístěn dokonce do přívětivějšího prostředí.

„Máme u nás tři takzvané krizové cely. Jsou určeny pro vězně, kterým pobyt ve vazbě působí psychické problémy a komplikace. Tyto speciální cely jsou více zařízeny a mají barevné postele. Jedna cela je laděná do modrého, další do zeleného a žlutého odstínu. Běžné cely za pomoci vězňů pravidelně renovujeme,“ sdělil Deníku mluvčí Vazební věznice Hradec Králové Václav Kárník.

To, zda budou cely skutečně vypadat tak jako na náhledech, které Deníku poskytla Vězeňská služba České republiky, není zatím jisté. Zkušební projekt na Pankráci je sice podle tiskové mluvčí vězeňské služby Aleny Votické vyhodnocován pravidelně každé tři měsíce, ale jak dlouho bude testování probíhat, není dosud stanoveno.