Náměstkyně hradecké primátorky Ilona Dvořáková uvedla, že vedení města navrhlo zvýšení poplatku z pobytu, protože v Hradci Králové je stále nejnižší možný poplatek.

„Dosud jsme měli poplatek ve výši 15 korun a rada města rozhodla o tom, že bychom ho zvýšili na 40 korun,“ říká Dvořáková, která má na starosti mimo jiné turistický ruch. 

Podle ní půjde polovina z vybraných peněz na podporu turistického ruchu. „Po zvýšení budeme zcela v průměru ostatních srovnatelných měst, který je 40 korun,“ komentuje zdražení první náměstek primátorky Lukáš Řádek.

Například v sousedních Pardubicích je poplatek 30 korun, naopak v Karlových Varech 50. 

„Vidím to jako neúměrné vůči tomu, když stanaři u nás platí za ubytování 120 korun za osobu a noc. Když zaplatíte v hotelu v centru na noc kolem dvou tisíc korun, tak tam se to ztratí, tady je to citelné zdražení“ myslí si Milan Zerzán, ředitel Městských lesů, které provozují kemp Stříbrný rybník na okraji města. 

Operační středisko Městské policie Hradec Králové.
Kamery dohlédnou na náměstí v centru Hradce Králové i na kola studentů

Městská společnost teď uvažuje o tom, že by pro příští rok právě pro lidi nocující ve stanech a třeba karavanech snížila cenu ubytování o 20 korun, aby je neodradila od návštěvy.

„Je vidět, že právě tato kategorie hostů už teď šetří, vidíme to třeba na tržbách za občerstvení. Začali si například víc sami vařit. Bude to další výdaj, který sáhne do jejich peněženek. Už teď naši hosté často poplatek kritizují při placení na recepci,“ dodává Milan Zerzán.

K poplatku má ale výhrady i například ředitel hotelu Alessandria. „V tom krátkém pobytu se ta částka asi dá snést, ale při delším pobytu to už samozřejmě host pocítí,“ myslí si šéf tříhvězdičkového hotelu Jan Aleš. 

Moderní domov pro 18 klientů s mentálním nebo kombinovaným postižením začne od října sloužit klientům v hradecké Roudničce.
VIDEO: Přes odpor místních otevírá kraj v Roudničce domov pro postižené

Hosté tady platí za noc se snídaní kolem 2 tisíc korun. „Spíš by mě zajímalo, jak město vybrané peníze využije a jakým způsobem se tedy bude revanšovat ubytovacím zařízením,“ zamýšlí se ředitel hotelu s 230 lůžky. 

Podle něj náklady hotelu vzrostou třeba i kvůli chystanému zvýšení koncesionářských poplatků. „S ubytovateli budeme velmi intenzivně komunikovat, chceme je zapojit do činnosti destinačního managementu,“ slibuje náměstkyně Ilona Dvořáková.

Opozice o zdražení nevěděla

O zdražení, které má začít platit od ledna příštího roku, rozhodla v toto týdnu rada města. Souhlas zastupitelstva už nepotřebuje. Například místopředseda zastupitelského klubu ANO Denis Doksanský o chystané změně nevěděl. „Můj názor na to je, vzhledem k tomu, že jsem se o tom dozvěděl od vás, zatím neutrální. Na jednu stranu chápu, že pro město je to vítaný příspěvek, na druhou stranu ale město zatím nezažívá nějaký zásadní turistický boom a je otázka, zda tohle pomůže. Bohužel se to jako opozice dozvídáme opět jen z médií.“

Místní poplatek z pobytu se týká krátkodobých pobytů lidí, kteří v místě nemají trvalé bydliště. Osvobozené jsou do něj děti do 18 let, držitelé průkazu ZTP nebo ubytovaní ve zdravotnických či sociálních zařízeních.

Kolik se platí v krajských městech
Praha 50 Kč
České Budějovice 25 Kč
Plzeň 25 Kč
Karlovy Vary 50 Kč
Ústí nad Labem 30 Kč
Liberec 40 Kč
Pardubice 30 Kč
Brno centrální části 21 Kč
Olomouc 21 Kč
Ostrava 21 Kč
Zlín 19 Kč
/Zdroj: Magistrát HK/