V pátek 8. a v sobotu 9. dubna se v krajské metropoli uskuteční zápisy dětí do mateřských škol. Radnice má ve své správě devětadvacet škol, ve kterých je k dispozici přesně 2583 míst. Již nyní je zřejmé, že se na zhruba dvě stě až tři sta dětí nedostane. „Bohužel, je to tak, i když se snažíme každoročně kapacitu mateřských škol zvyšovat, stále je ve městě míst nedostatek,“ konstatovala vedoucí odboru školství královéhradeckého magistrátu Alena Synková.

Jak dodala, východiskem jsou modulové mateřské školy. Jedna z nich by měla ještě do letošního září vzniknout v Kuklenách. „Modulový systém je jednoduchý, dá se postavit za dva až tři měsíce. A právě do kuklenské školy by mělo od září přijít padesát dětí. Počítáme s tím, že bychom podobný typ stavby jako v Kuklenách využili také na Plachtě a v Malšovicích,“ vysvětlovala Synková.

Radnice by tyto mateřské školy chtěla mít co nejdříve, protože podle ní z demografických průzkumů vyplývá, že počet dětí bude od roku 2013 i v dalších letech klesat. „Tyto školky by se pak později mohly změnit například ve školní družiny,“ doplnila Synková. Podle Synkové jim v počtech přidělávají starosti také děti, které dostaly odklad k nástupu do prvních tříd. Jen letos jich je sto padesát.

Například mateřská škola v hradecké Štefcově ulici bude letos přijímat pouze jedenadvacet dětí. „Větší volnou kapacitu prostě nemáme,“ řekla nám Stanislava Květová, která zdejší MŠ vede.

Jak dodala, ve čtyřech odděleních mají kapacitu 104 dětí. A to již kapacitu v posledních letech dvakrát zvyšovali. „Vlastně nahradíme ty děti, které odešly do prvních tříd, novými,“ uvedla Květová.

Totéž platí pro mateřskou školu Klíček. „Můžeme letos přijmout čtyřiačtyřicet dětí,“ řekla ředitelka mateřské školy Klíček Kateřina Nováková. Podle ní se letos bude opakovat situace z loňského roku, kdy měli 112 žádostí o přijetí dětí, ale přijali dvaapadesát dětí. „Mnohdy se stává, že se rodiče „jistí“ a podávají žádosti i v jiných školách,“ dodala Nováková.