Silný vítr, závěje listí a větví na silnicích, popadané stromy a neutichající sirény hasičů. Královéhradecký kraj ve čtvrtek odpoledne zasáhla silná vichřice Ignác, která na některých místech republiky dosahovala síly orkánu. Vichřice se na kraj přiřítila z jihozápadu a krátce před obědem vzala útokem především Jičínsko a Trutnovsko. Škody ale způsobila i v dalších částech kraje.

"Hlášení začala chodit okolo půl dvanácté. Od té chvíle evidujeme více než 180 událostí především na Jičínsku a Trutnovsku. Nejčastěji to jsou stromy spadené na vozovku, dráty elektrického vedení, několik poškozených střech a zaznamenali jsme i několik pádů stromu na osobní auto. Prozatím naštěstí nebyl nikdo zraněn," uvedla ve čtvrtek odpoledne mluvčí krajských hasičů Martina Götzová. Do večera hasiči vyráželi k celkem dvěma stovkám událostí.

Poškozená elektrická vedení odřízla od proudu tisíce lidí, bez elektřiny se okolo oběda ocitlo například celé Sobotecko. Po tmě a bez proudu se tak ocitly domácnosti, banky, úřady i podniky. "Nic nefunguje, jsme potmě, kuchyň vaří jen to, co zvládne bez elektřiny. Nejede nám ani elektronická pokladna, všechno účtujeme postaru na papíře. Vypadly ledničky i mrazáky a nevíme, kdy nám proud nahodí," nechal se slyšet provozní jedné ze soboteckých restaurací. Problém v celé republice hlásily také banky, v důsledku výpadku v ČSOB přišli lidé na mnoha místech o možnost platit kartou.
Výpadek proudu a silný vítr poznamenal běžný všední den také v dalších částech kraje. V Peci pod Sněžkou museli provozovatelé zastavit lanovku, vítr zde v nárazech dosahoval rychlosti až 150 kilometrů v hodině. "Lanová dráha nejede ani na Sněžku, ani na Růžovou horu. Výšlap na Sněžku dnes rozhodně nedoporučujeme," varovalo vedení města na sociálních sítích.

Vítr na Berounsku.
Silný vítr v Česku lámal stromy a ničil střechy. ČEZ vyhlásil kalamitní stav

Bez zranění

V Náchodě vítr poškodil plechovou střechu, kterou museli hasiči zajistit pomocí výškové techniky. Na Hradecku u Předměřic nad Labem na silnici č. 33 převrátila vichřice vlek nákladního auta, který zablokoval oba jízdní pruhy na hodiny. Na místě naštěstí nebyl nikdo zraněn. "Kvůli kamionu v příkopě jsme museli silnici uzavřít, po hodině jsme ale mohli dopravu obnovit," doplnila mluvčí krajských policistů Eliška Majerová.

I na Královédvorsku museli policisté odklonit dopravu na silnici číslo 299 u Nemojova. "V úseku popadalo velké množství stromů a situace byla velmi nebezpečná, proto bylo nutné komunikaci uzavřít a škody odklidit. Z místa jsme také odvezli jednu houbařku" doplnila Götzová. Ještě v podvečer byla silnice u Nemojova uzavřená, podle Majerové v úseku popadalo velké množství stromů, které bylo z důvodu průjezdnosti nutné odstranit."Menších uzávěrek je v kraji hodně, většinou ale trvají jen chvilku, než se podaří vyvrácené stromy odklidit. V dopravě naštěstí nebyl nikdo zraněný, v souvislosti s větrem jsme zjistili zatím jen jedno drobné zranění paní v Broumově," uvedla Eliška Majerová.

Desítky tisíc domácností bez proudu

Vichřice Ignác připravila krušné chvilky také energetikům. Ve čtvrtek odpoledne museli pomoci desítkám tisíc domácností, které popadaná elektrická vedení odřízla od přísunu energie.

V podvečer se energetikům podařilo situaci dostat pod kontrolu a počet událostí postupně snižovat. "K 17. hodině jsme v Královéhradeckém kraji 33 poruch na vedení vysokého napětí - na Hradecku, Jičínsku, Náchodsku, Rychnovsku, Trutnovsku - v Královéhradeckém kraji je k 17 hodině téměř 29 tisíc domácností bez energie," uvedla mluvčí ČEZu Šárka Lapáčková Beránková.

V těchto dnech policisté zabývající se toxi kriminalitou obvinili ze zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy 30letého muže z Chlumce nad Cidlinou.
Dealer na sebe sám upozornil. Udal lupiče, kteří ho okradli o výdělek z drog

Složky integrovaného záchranného systému i energetici zůstávají nadále v pohotovosti. Ve středních Čechách vyhlásili meteorologové oranžovou výstrahu značící vysoký stupeň nebezpečí, vichřice se ale pohybuje rychle a na horách může dosahovat až 150 kilometrů v hodině. V Královéhradeckém kraji platí žlutá výstraha, tedy nízký stupeň nebezpečí.