Prudké poryvy větru poškodily na budově, která je majetkem kraje, poškodily zateplovací systém. Kraj musel objekt nechat provizorně ohradit, aby poškozené části, u nichž hrozí pád, neohrožovaly kolemjdoucí. Kolem budovy už roste lešení.

„V současnosti zajišťujeme samotný objekt. Je nutné sejmout poškozený zateplovací systém ze štítových stěn budovy a současně diagnostikovat zateplovací systém na zbylých dvou stěnách,“ řekl včera krajský radní pro oblast investic a majetku Václav Řehoř. Další postup by měl stanovit soudní znalec.

Staré zateplení by podle radního mělo zmizet do konce letošního roku. Kraj chce také zajistit rohy budovy, aby se nepoškodilo i zbývající zateplení.

Základní sanace dvou poničených stěn vyjde na půl milionu korun, ale celková škoda bude pravděpodobně podstatně vyšší. „Cenu odhadujeme v řádu milionů korun,“ konstatoval radní Řehoř. Podle kraje by škody by měla zaplatit pojišťovna.

V budově sídlí také krajské Speciálně pedagogické centrum a bankovní pobočka.

Silný vítr poškodil i střechu terminálu
Vichr, který Česko postihl na konci října, v Hradci Králové vyvrátil stovky stromů a poškodil například střechu terminálu hromadné dopravy. Jeden ze spadlých stromů se opřel o stěnu kuklenské základní školy. V hradeckých lesích vichřice poničila stromy v objemu zhruba čtyři tisíce kubíků dřeva, tedy dřevo v hodnotě zhruba šesti milionů korun.