Milion chvilek pro demokracii dává premiérovi ultimátum. Buď se musí zbavit Agrofertu, médií a odvolat ministryni spravedlnosti Marii Benešovou, nebo má odstoupit.

„Ze Semil jedeme už podruhé. Nemůžeme dopustit, aby třicet let po revoluci stál včele premiér s estébáckou minulostí,“ varuje Iveta Mečířová, ředitelka novopackého muzea. Podle Mečířové se doba vrací zpátky, z pracovních pozic se odvolávají kvalitní lidé, aby je nahradili “kamarádi“ režimu. Lidé se bojí, aby nepřišli o práci. „Proti tomu se musíme postavit,“ apeluje Mečířová na veřejnost.

Nedělní setkání, která organizuje společenství Milion chvilek pro demokracii, mají být naopak o demokracii, o svobodě. Ujistila nás o tom Klára Petrová z Jičína, která spolupořádá akci na zdejším Valdštejnově náměstí.

„Navazujeme na vzpomínková setkání, která mají být oslavou třicet let svobody,“ upozorňuje.

Právě v Jičíně se sejdou lidé 17. listopadu v 17 hodin u kašny tak, jak tomu jsou po léta zvyklí.

„Domluvili jsme se s městem i s iniciátory předešlých setkání na programu,“ tvrdí Petrová.

Promluvit k příchozím má Vladimír Mikan, dvacet let Jičínského apelu připomene Jiří Vitvar, přítomné osloví farář Josef Kordík ze Železnice. A jak byli Jičíňáci zvyklí, i letošním setkáním se bude prolínat živá i reprodukovaná hudba, Vlaďka Wildová navaří svařák, Bohumír Procházka přislíbil přinést fotografii Václava Havla. V Jičíně se lidé setkávají na náměstí u kašny devětadvacet let. Během nedělní akce bude zpřístupněno i jičínské muzeum s výstavou Listopadové události roku 1989.

Další plánovaná setkání se v kraji uskuteční například v Broumově na náměstí Míru, kde je nachystán program od 8 do 18 hodin. V Červeném Kostelci se lidé sejdou v neděli v 17 hodin u základní školy, v Hradci Králové v 17 na Masarykově náměstí, kde bude součástí setkání i pochod tak jako v Malých Svatoňovicích na Trutnovsku (sraz v 16 hodin v Nádražní ulici) a Trutnově (Krakonošovo náměstí u kašny v 16 hodin).

Vzpomínat na listopadové události se bude společně také v Libštátě (17 hodin), Náchodě (17.30, Masarykovo nám), v Nové Pace (15. hod., Masarykovo náměstí), Novém Městě nad Metují (16 h., Husovo nám) a Vrchlabí (17.11, náměstí T. G. Masaryka) Ve Všestarech se lidé sejdou v 16 hodin v parku za kostelem, v Sobčicích na návsi, vzpomínková akce je také v Kohoutově na Trutnovsku.