Pavel Svoboda, ředitel speciálních škol:

Hrady a zámky tak nějak patří k historii a každý alespoň trošku romantik, milovník pohádek, k nim asi má vztah. Proto mohu s jistotou říct, že je mám rád. 
A možná mám někdy víc rád zříceniny, vždyť i já si tak připadám. Asi mám víc rád pohled z vnějšku, vnitřní expozice nejsou mnohdy 
až tak zajímavé. Mám rád zámek Žleby, letos jsme byli na kolech na Litovelsku a hrozně se mi líbil Bouzov. Opravdu krásné!

Jiří Vlček, exšéf okresního úřadu:

Pokud byla návštěva hradů a zámků součástí školní výuky, tak jsem to opravdu rád neměl. Teď se těm skvostům omlouvám. Později jsem se zájmem prošel a procházím technická muzea a hlavně ta, která jsou blízká mé pivovarské odbornosti. Málokdo o nich ví, protože jsou malá a jsou tudíž popelkami. Přitom jsou velmi významná, protože obnažují schopnosti bývalých sládků, které dnes nejsou na výsluní.

Tomáš Vymetálek, architekt:

Hrady a zámky navštěvuji velmi rád, zvlášť ty naše české a moravské. Hodně často jezdíme do okolí Hradce, na zámek v Novém Městě nad Metují, do Opočna, Častolovic, každoročně na hrad Kost, na Kuňku. Mám rád hradní zříceniny v Českém ráji nebo Frymburk na Novém Hrádku, Náchodský zámek, Mikulov, Český Krumlov, Hlubokou, no je toho hodně. Zatím jsem ale nikdy nebyl na Karlštejně, to mne teprve čeká. No a samozřejmě Pražský hrad jakožto světová perla, pro mne nejkrásnější památkový komplex na světě vůbec.

Michaela Hartigová, basketbalistka Hradce

Návštěvy hradů a zámků patří mezi mé oblíbené aktivity. I když se na ně letos zatím nedostalo, což mě dost mrzí. Když bych měla říci nějaký oblíbený, tak se mi asi vybaví zámek Častolovice, který je krásný nejen uvnitř, ale svou krásu prezentuje také venkovním parkem, kde je součástí i menší zoo. Tedy doufám.