Přehrady jsou nyní vypuštěné a koryta řek klidná. Po víkendu, který má být abnormálně teplý a deštivý, však hrozí místy vzestup hladin až na 1. povodňový stupeň.

„Záplav z tajícího sněhu se ale neobávám,“ uklidňuje mluvčí Povodí Labe Václav Jirásek.

„Má sice být až 16 stupňů, ale pouze v nižších polohách. Na horách bude i nadále mezi nulou a pěti stupni, což umožní jen pomalé odtávání sněhu. Místy může dojít k vyhlášení povodňové aktivity, ale nanejvýš prvního, neškodného stupně,“ dodal.

Podle něj se není třeba obávat ani deště, který by se do tajícího sněhu mohl přidat, což bývá nebezpečná kombinace. Víkend má být sice mokrý, ale úhrn srážek dosáhne jen kolem pěti milimetrů.

Sněhu je sice ve východních Čechách stále dost, leží však už pouze na horách ve výškách nad 600 metrů. Při posledním, pondělním měření meteorologů v Královéhradeckém a Pardubickém kraji bylo ve sněhu vázáno v součtu 340 milionů kubíků vody. Před měsícem ho bylo dva a půlkrát tolik a tání v závěru února nakonec nezpůsobilo přes vyhlášený, až druhý povodňový stupeň, žádné škody.

„Letošní způsob odtávání sněhu je navzdory vysoké sněhové pokrývce v lednu a únoru naprosto ideální,“ pochvaloval si Jirásek.

Nejvíce sněhu leží na hřebenech Krkonoš – 120 centimetrů. Na Labské boudě, kde připadl nový, ho naměřili téměř půldruhého metru. V Orlických horách je sněhu o polovinu méně a už zvolna odtává.

Poslední velké jarní povodně zažily východní Čechy v roce 2006.