K akci je vyprovokovalo rozhodnutí Městského soudu v Praze, který narozdíl od mínění někdejšího ministra kultury Václava Jehličky rozhodl, že vila není památka. Verdikt však zatím není pravomocný.

„Postavíme se k vile Anička, budeme mít transparenty, případně budeme sbírat další podpisy na petici za záchranu Aničky, když jim 12 tisíc podpisů nestačilo,“ přiblížil podobu pátečního protestu Zbyněk Cabicar ze Společnosti ochránců památek ve východních Čechách.

Verdikt soudu ho nadzvedl ze židle. „Jak může soud takto rozhodnout? Za první republiky to nebylo možné, když ministerstvo rozhodlo, tak to bylo nezvratné. Co to je za demokracii, když soud neuznává vyšší instanci,“ domnívá se. Věří, že protesty přimějí úřady k záchraně vily. „Aničku padnout nenecháme: Budeme bojovat dokud válku nevyhrajeme. Vila Anička je památka, je to originál. V celé Evropě není nic podobného,“ je přesvědčen Zbyněk Cabicar. Odpůrci její demolice jsou podle něho ochotni protestovat až do konce, třeba i při případném bourání objektu. Nevyloučil ani možnou ochranu vily těly odpůrců.

Vilu Anička chce zbourat její majitel, pojišťovna Generali, která na jejím místě hodlá postavit moderní zákaznické centrum. Podle mluvčí pojišťovny Kateřiny Bílé však zatím stavba nového objektu není na pořadu dne. „To nyní nepřichází v úvahu. Rozhodnutí soudu je jen malý dílčí krok. Počkáme na další vývoj událostí a konečné rozhodnutí. Projekt výstavby centra v Hradci Králové byl zatím zmrazen,“ sdělila Deníku po posledním rozhodnutí soudu.