Odpůrcům demolice se totiž nelíbí ani záměr pojišťovny: budovu obestavět moderním zákaznickým centrem za více než 200 milionů.

„Už teď je doprava na křižovatce přehuštěná. Nedokážu si představit, že by se měl ucpat jeden pruh kvůli stavbě. Dům by navíc ztratil svoji hodnotu a zničilo by to urbanistický ráz celé ulice,“ uvedl Zbyněk Cabicar, člen Společnosti ochránců památek ve východních Čechách.

Pojišťovna však od záměru nehodlá ustoupit. Na dům přes ulici, který jí rovněž patří, už má podle neoficiálních informací demoliční výměr. „Stavba centra by mohla začít v příštím roce. Investice zůstanou i po obestavění v původní výši. Dochází ale k výrazné ztrátě na zisku, protože centrum už mělo přes rok stát,“ uvedla Renata Werliková z Generali Pojišťovny.

Ochránci vily uvažovali před časem o její koupi pomocí veřejné sbírky. Tu se však Zbyňku Cabicarovi nepodařilo uspořádat. „Oslovil jsem spoustu lidí, ale žádné občanské sdružení ani firma do toho nechtěla jít,“ řekl Cabicar. Po republice přesto stále koluje petice za zachování statutu vily jako chráněné kulturní památky. Podle odhadů se už do archů podepsalo na pět tisíc lidí.