Královéhradecké vily. Stavby, okolo kterých každodenně chodíme, ale historii, současné majitele ani bližší informace většina lidí nezná. Hradecký deník chce tyto chlouby krajského města blíže představit v novém seriálu. Ten čtenáře seznámí s jejich historií i současností.

Jednou z takových staveb je vila Václava Charváta, nacházející se ve Střelecké ulici nedaleko vily Anička. Modernistická stavba s vlivem historismu a secese dodnes poutá zraky odborníků.

Lukrativní lokalita určená pro úředníky

Dům pro Václava Charváta realizoval architekt Vladimír Fultner mezi roky 1909 až 1910. Šlo o vrchol autorovy modernistické tvůrčí etapy.
Stavebník získal pozemek v lukrativní lokalitě určené pro úřednickou zástavbu za mimořádně výhodných podmínek. Za ušetřené peníze najal uznávaného talentovaného architekta Vladimíra Fultnera na místo stavební kanceláře.

Ten se postaral o architektonickou kvalitu domu s fultnerovsky typickou schodišťovou věží. Jako první se stavby povšiml historik umění a ředitel Uměleckoprůmyslového muzea Karel Herain, který na vilu upozornil ve své studii o královéhradecké architektuře z roku 1930.

Po modernizaci z roku 1928 zůstal dům v obrysové linii, zejména v hlavním průčelí v podstatě zachován. Změnami prošel zadní trakt, který byl rozšířen o nové křídlo ukončené rozsáhlou střešní terasou. Do domu se vstupovalo po předsunutém schodišti uzavřeném prosklenou dřevěnou nástavbou. Z haly bylo možné projít do předsíně propojené s ložnicí, jídelnou a kuchyní. K vertikální komunikaci sloužilo samostatné schodiště vložené do věže.

Komunisti do domu poslali nájemníky


Objekt, jenž později odkoupila rodina Košťálova, se stal svatebním darem pro Emilii Košťálovou, babičku současné majitelky. Pro vlastníky vily sloužil především byt v prvním patře. Tehdejší majitelka Emilie Košťálová přízemí pronajímala. Ve svých čtyřiadvaceti letech ovdověla a z armádní penze po manželovi nechala vestavět půdní byt, ve kterém později s rodinou bydlela.

V období komunistického režimu byl dům přes odpor majitelů převeden do majetku státu. Ten společně s Národním výborem československým do vily nastěhoval nájemníky. Ti se k objektu chovali nezodpovědně. Rodině Košťálových tak nezbývaly peníze na jeho údržbu. ,,Po revoluci se dům vrátil rodině i s nájemníky, leč tito se chovali podstatně lépe a slušně,“ konstatuje současná majitelka Yvona Košťálová.

V Charvátově vile stojící na parcele o velikosti 1270 čtverečných metrů v současnosti nalezneme dva třípokojové byty v přízemí, po jednom třípokojovém a dvoupokojovém v prvním patře a čtyřpokojovém v podkroví. Nyní v ní bydlí čtyři rodiny.

O stavbu projevila zájem jedna pražská realitní kancelář, jako o mnoho dalších vil v okolí. ,,Domnívám se, že letáky hází do schránek bez nějakého hlubšího zájmu o konkrétní nemovitost,“ reaguje na nabídky Yvona Košťálová. Dodává, že kromě realitních makléřů se o dům bohužel zajímal i kriminálník. ,,Vběhl do spodního bytu, který byl otevřený, a ukradl nájemkyni kabelku,“ popisuje závěrem.

TOMÁŠ TUČEK

Za využití knihy:
Slavné vily Královéhradeckého kraje – Petr Ulrich a kol. (text k vile: Jakub Potůček)