Královéhradecké vily. Stavby, okolo kterých každodenně chodíme, ale historii, současné majitele ani bližší informace většina lidí nezná. Hradecký deník tyto chlouby krajského města téměř čtvrt roku představoval ve svém seriálu, jenž čtenáře seznamoval s jejich historií i současností.
Poslední vilou, kterou si v tomto seriálu představíme je puristická stavba Františka Komárka ve Svobodných Dvorech. Vznikla mezi roky 1925 až 1927 a kombinuje protikladnou puristickou architekturu s expresionistickou estetikou.

Desítky let slouží jako mateřská škola


Touha po vlastním domě a důstojné reprezentaci firmy přivedla majitele cihelny Františka Komárka do tehdy ještě samostatné obce – Svobodných Dvorů.

O pomoc se stavbou nové vily se obrátil na svého přítele a spolužáka ze studií, architekta Vojtěcha Krcha. Ten mu vyhověl a Komárkova vila se stala patrně první architektovou samostatnou realizací.

Zároveň byla první soukromou puristickou budovou na Královéhradecku s patrnými prvky tohoto směru - kombinací cihlového a omítaného zdiva a strohými puristickými tvary.

Záměrem Architekta Krcha byla snaha o co nejefektivnější uspořádání domu. Středním bodem budovy navrhl obytnou halu se zimní zahradou, což byla nadstandardně řešená místnost propojená skrze skleněnou posuvnou stěnu s jídelnou, na kterou přímo navazovala kuchyně. Do patra s terasou projektant soustředil tři pokoje, ložnici majitele, šatnu a koupelnu.

Po komunistickém převratu se ze soukromé vily stala mateřská škola. Objekt byl postupně za pomoci zaměstnanců i rodičů dětí opraven a 18. října 1952 se konalo slavností otevření. ,,Zahrada připomínala džungli, projít zahradou bylo výkonem a o nic lepší to nebylo uvnitř,“ stojí v kronice Základní a Mateřské školy ve Svobodných Dvorech.

V roce 1990 se o budovu přihlásili dědicové po Františku Komárkovi. Ti v roce 2001 vilu prodali městu. Provoz školky, do které nyní chodí dvaapadesát dětí, tedy mohl pokračovat. ,,Nemůžeme si to tady vynachválit. Budova vypadá nádherně, je členitá a s množstvím zákoutí,“ řekla zástupkyně ředitelky Dana Dvořáková. Dodala, že vila bohužel zaujala i zloděje. ,,Prošel přes celou budovu až do vrchního patra, ale chytili ho a odsoudili,“ popisuje Dana Dvořáková.

TOMÁŠ TUČEK
Za využití knihy: Slavné vily Královéhradeckého kraje – Petr Ulrich a kol.
(text k vilám: Jakub Potůček)