Královéhradecké vily. Stavby, okolo kterých každodenně chodíme, ale historii, současné majitele ani bližší informace většina lidí nezná. Hradecký deník chce tyto chlouby krajského města blíže představit v novém seriálu. Ten čtenáře seznámí s jejich historií i současností.

Jednou z takových staveb, kterou lze spatřit na Orlickém nábřeží, je i rodná vila spisovatelky Jary Ribnikarové – Morušovka.

Autor se podílel i na Klicperově divadle


Rodinný dům Morušovka pro zadavatele Bečičku realizoval královéhradecký architekt Václav Rejchl starší v roce 1903.

Václav Rejchl starší se narodil v roce 1852 v Libranticích a zemřel roku 1928 v Hradci Králové. Vyučil se u zednického mistra Černého. Pracoval jako tovaryš a stavbyvedoucí. Později získal koncesi zednického mistra a podílel se na stavbě Husova domu na Malém náměstí, nádraží v Kuklenách, Klicperova divadla a na mnohých dalších stavbách v krajském městě, kde byl také předsedou stavební komise elektrárny „Hučák“ na Labi.

Pro dvoupatrovou vilu Morušovku v Plácelově ulici se architekt Rejchl vymanil z historismu, který hojně užíval a navázal na českou renesanci 16. století.
Mezi takové prvky, které lze na této stavbě vidět, patří půvabný štít, dále pojednaná stěna a lunetová římsa.

Na parcele zhruba 1600 metrů čtverečních vznikl dům, který se neodmyslitelně zařadil mezi slavné stavby Hradecka a v roce 1912 se stal rodným domem Jary Ribnikarové, která je jugoslávkou spisovatelkou.

Jara Ribnikarová v mládí odešla spolu se svým otcem do Bělehradu, kde napsala mnoho románů a povídkových knih. Například memoárová próza ,,Dítě z Hradce“ z roku 1988 vypráví o dětství spisovatelky v Hradci Králové. ,,Když jsem opouštěla Hradec Králové, poněvadž jsme se stěhovali do Prahy, bylo mi jedenáct let. Prolévala jsem slzy jako málokdy později v životě,“ napsala ve své knize Dítě z Hradce.

O vilu, kde bydlí tři rodiny, usilují každoročně pražské realitní kanceláře. Avšak marně. ,,Dům je to krásný. Chodím kolem něj každý den, a že tu bydlela nějaká spisovatelka, jsem vůbec nevěděl,“ konstatoval jeden z obdivovatelů Ondřej Kopta.

TOMÁŠ TUČEK