Na webové stránce www.adventvhradci.cz naleznete od neděle 29. listopadu řemeslné tržiště, připravené jako symbolická i reálná náhrada za 31. ročník tradičního Muzejního adventního trhu.

„Z původně cca 150 přihlášených lidových řemeslníků a tradičních výrobců jsme vybrali a oslovili téměř dvě desítky zpravidla nositelů prestižních ocenění: řemesla zapsaná i kandidující na seznam UNESCO, Nositelé tradice lidových řemesel ČR, Zlatý kolovrat či Mistr tradiční rukodělné výroby různých krajů z různých oborů a vytvořili jsme i pro ně a návštěvníky virtuální adventní trh“, uvádí Petr Grulich, ředitel Muzea východních Čech v Hradci Králové.

Trh obsahuje audiovizuální medailony lidových řemeslníků, se zajímavostmi o tradici jejich řemesla v historii. Součástí je také možnost nákupu prostřednictvím muzejního e-shopu, případně je možné se podívat a nakoupit si přímo na webech jednotlivých řemeslníků. „Nechte se třeba inspirovat, případně můžete podpořit řemeslníky nákupem v době, kdy téměř celý rok neměli možnost výdělku - a do konce letošního roku ani mít nebudou - a často jsou ve svízelné situaci,“ vysvětluje Lucie Peterková, tisková mluvčí muzea a dodává, že prezentace pro řemeslníky vznikly bezplatně:

„Jsme překvapeni, jak vřele na tuto nabídku oslovení výrobci reagovali. Pro většinu z nich jsme jediní, kteří na ně nezapomněli. Chceme tak jejich práci nejen připomenout, ale zároveň návštěvníkům nabídnout zajímavé informace o historii řemesel, s možností nákupu a případně i voňavý odběr z vánočního výdejního okénka muzea a z naší kavárny.“

Advent v Hradci ale ještě nabídne další kulturní program. Jedná se od Adventní kulturní kalendář, který vznikl ve spolupráci s hradeckou Filharmonií, Klicperovým divadlem, Divadlem Drak, Galerií moderního umění, Městskou knihovnou a Českým rozhlasem Hradec Králové. V době adventu si každý den můžete odkrýt jedno kulturní okénko s virtuální audiovizuální náplní (moderním uměním, hudbou, mluveným slovem, divadlem, výstavou a dalšími zážitky). Kalendář administruje FHK, ale odkaz bude na speciální doméně www.adventvhradci.cz.