Vlaky včera hned po půlnoci najely na normální grafikon, zpoždění mělo v Pardubicích jen několik mezinárodních spojů, které na ukončení stávky čekaly na Slovensku či v Německu. Provoz byl však na dráze i silnicích klidnější, než bývá v pátek obvyklé. Celé východní Čechy se probudily do klidného pátku, řada lidí si totiž vzala dovolenou a už od čtvrtka si užívá prodlouženého víkendu.
Spokojeni s výsledkem stávky jsou ale především samotní odboráři.
Jana Štanclová, šéfka Odborového sdružení železničářů v České Třebové, pod které spadá většina zaměstnanců Českých drah v kraji, odmítla i tvrzení o nízké podpoře protestů mezi dalšími dopravci i jinými odborovými sdruženími. Ve východních Čechách se totiž k železnici aktivně nepřidal nikdo, v autobusech nebo například některých školách byly pouze vylepené letáky vyjadřující podporu protestu.
„Stávku pokládám za úspěšnou. A to minimálně ve smyslu, že určitě pomůže nastolit lepší komunikaci mezi odboráři a vládou,“ uvedla Štanclová.
Ke stávce se podle jejích odhadů připojilo více než 90 procent železničářů. Všichni museli do práce na svá pracoviště, přitom jim celou směnu nešel žádný plat.
Potěšení nad klidným průběhem stávky vyjádřil i královéhradecký hejtman Lubomír Franc. „Jsem rád, že stávka proběhla v klidu a bez větších komplikací pro život obyvatel. Na druhou stranu chápu důvody stávky a z velké části se s nimi ztotožňuji,“ uvedl hejtman Franc.
Pokuta drahám stále hrozí
Hradecký hejtman Franc kvitoval, že se lidé dokázali na čtvrtek zařídit, čehož důkazem bylo, že náhradní autobusové spoje vypravené Českými drahami nebyly příliš využívané. Kraj za ně však nic platit nebude, podle France je objednaly na vlastní riziko samy dráhy.
Čeští hejtmani budou naopak příští týden opět mluvit o možných sankcích vůči drahám kvůli celodenně zastaveným vlakům.
„Nechceme to příliš radikalizovat, na druhou stranu se ale musíme starat o veřejné prostředky, kterých jsme správci,“ dodal hejtman. Dotace obou východočeských krajů Českým drahám za zajištění dopravní obslužnosti jde v přepočtu na jeden den v součtu do několika milionů korun.
Pardubický vicehejtman Roman Línek na rozdíl od France takové nadšení ze čtvrteční stávky nesdílí.
„Stávku vnímám až jako poslední řešení, že nedojde k žádnému kompromisu. V tomto ohledu mám pochybnosti, jestli čtvrteční stávka byla optimálně načasována,“ řekl vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek.
Dodal ale, že je rád, že v Pardubickém kraji protest zastavil pouze vlaky, a nebyl tak nijak ochromen chod regionu.
„Stávka byla o republikových tématech, nikoliv o krajských,“ dodal.