Putovní expozice o transportech smrti pod názvem Projekt Vagon zůstane v krajské metropoli do šestého června.

„Cílem projektu je připomenout 66. výročí začátku deportací slovenských Židů, i Romů. V březnu 1942 odjel z Popradu jeden z prvních transportů. Vezl tehdy tisíc židovských děvčat z východního Slovenska do Osvětimi, jedno z nich zemřelo ještě během cesty,“ vysvětlil náměstek ředitele Muzea Slovenského národního povstání Roman Hradecký.

Slovenské muzeum tuto jedinečnou výstavu připravilo a zorganizovalo. „Chceme hlavně mladé generaci ukázat, jaké utrpení museli lidé v transportu prožít,“ poznamenal Hradecký. Dva vagony nabízejí pohled do nedávné historie. První slouží jako výstavní síň s dobovými fotografiemi. V druhém i těm nejotrlejším naběhne husí kůže. Krátký čtvrthodinový film z dob židovských transportů dokresluje atmosféru, kterou navodí již samotný stísněný prostor s mnoha figurínami, jež jsou naaranžovány v typických polohách.

„Sama jsem tu dobu zažila. Bylo mi sice jen šest let, ale jak to u transportů chodilo, jsem viděla na vlastní oči. Jako dítě jsem to moc nechápala, ovšem v pozdějším věku mi to došlo,“ zavzpomínala šestasedmdesátiletá Růžena Brádlová, která dnes žije v Hradci Králové.

„Nikdo z nich se už nevrátil. Na přímý rozkaz šli všichni do plynu,“ dodala Brádlová. Oba vagony jsou skutečné vozy, které byly pro transporty určené. Na Slovensku navštívilo výstavu téměř 60 tisíc lidí. V ČR zatím zavítalo do vagonů smrti kolem 28 tisíc návštěvníků, často z řad studentů.

Po Hradci Králové se expozice přesune do Liberce.