Loni za devět měsíců zemřelo v Královehradeckém kraji po srážce s vlakem celkem devět osob. Letos se bohužel situace nezlepšila.

„Při nehodách na železnici přišlo do konce září o život devět lidí, dva z toho byli řidiči na přejezdech,“ potvrdila Deníku mluvčí Českých drah (ČD) Markéta Krausová.

Jedny z posledních velkých nehod v kraji se staly na konci září, kdy Opočnu pod Orlickými horami a Ostroměři zahynuli dva lidé. V prvním případě šlo o pád pod kola vlaku, ve druhém případě přišel o život řidič, který vjel na přejezd.

Policie, Drážní inspekce i samotné dráhy kvůli velkým počtům mrtvých chtějí výrazně přidat na prevenci. Ve středu by na hradecké hlavní nádraží měl dorazit takzvaný preventivní vlak.

Speciální soupravu tvoří zvláštní kinovůz a výstavní salonní vůz. V kinovoze bude pro návštěvníky připraveno půlhodinové promítání filmů o bezpečnosti na železnici, v salonním voze pak výstava se stejnou tématikou a diskuse s odborníky.

„Ve vlaku návštěvníci uvidí, jak se chovat na přejezdech a dopady toho, když řidiči poruší pravidla hry právě tam, následky střetu vlaku s člověkem, srovnání brzdné dráhy vlaku a auta, crash-test srážky lokomotivy s automobilem, následky popálení člověka vysokým napětím pod trolejí i nezodpovědný hazard mladých lidí,“ upřesnil koordinátor projektu za ČD Jiří Ješeta.

Akce je určena pro širokou veřejnost, tedy nejenom pro řidiče či školáky, kteří by měli dorazit. Vstup na kampaň je zcela zdarma. V Hradci Králové bude speciální souprava během dne otevřena od 8 do 15 hodin. Ve středu se vlak přesune na další cestu do Pardubic a svoji pouť skončí v pátek v Chrudimi.