Přestože si často stěžují i na týnišťské radnici, ta nemůže rekonstrukci nádraží, tzv. peronizaci, příliš ovlivnit. Nejedná se o její majetek. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) prostřednictvím svého mluvčího vzkazuje: „Dříve než v letech 2011 – 12 to nebude. Nejsou peníze.“

Minimálně jednou týdně podstupuje martyrium přestupování na týnišťském nádraží dvaašedesátiletý Miloš Kittler z Hradce Králové, který si na problém delší dobu stěžuje. Pokaždé vidí a zažívá stejnou situaci. Nejen starší lidé, ale i ti mladší než on se zavazadly nemohou zvednout nohu nebo bez cizí pomoci zvládnout nastupování do vlaku. Vše by podle něho změnilo zvýšení nástupišť.

„Aby cestující byli vůbec schopní se do vlaku dostat, musí vždycky někoho žádat o pomoc. Při sestupování je to to samé. Často jdou pozadu. Je to tam hrozné. Slyším, jak lidi i sprostě nadávají. Už to trvá kolik let,“ popisuje svoje zkušenosti s cestováním.

Dodává, že ho situace mrzí o to víc, že sám je bývalý zaměstnanec Českých drah. „Začínal jsem od píky, vypracoval jsem se až na Drážní inspekci. Stačilo by šest lidí, za měsíc by to museli opravit. Až budou ti, kteří to mají na starost, staří, poznají, jak je to obtížné. Taky třeba nebudou moct jezdit pořád autem,“ shrnuje Kittler.

Argumentuje, že v jiných menších stanicích na Rychnovsku či Náchodsku se nástupiště zvedla, ale týnišťského nádraží, kterým denně projdou stovky lidí, se úpravy netýkají. „Oprava nástupišť dosud není v investičním plánu, nejsou peníze. Víme, že si lidé stěžují, ale rekonstrukce nádraží se plánuje na roky 2011 – 2012,“ potvrzuje mluvčí SŽDC Pavel Halla. Město může podle něho urychlení napomoct tím, že se obrátí se žádostí na ředitelství SŽDC.

Týnišťský starosta Jaroslav Matička s tím ale má nemalé zkušenosti. Výtky poslouchá i od své vlastní ženy, která je menšího vzrůstu a má podobné problémy jako ostatní cestující. „Na ředitelství jsme se obraceli několikrát. Pošlu panu řediteli vždy nějaké připomínky a on mě ujistí, že se na věci pracuje. Na dokumentaci se opravdu pracuje, ale kdyby mi někdo poradil, kde sehnat peníze, budu mu vděčný,“ žádá s nadsázkou Matička. Dodává, že město zápasí s vlastními problémy a 150 milionů navíc na cizí majetek nemá.