Zrušit, nebo nezrušit vlakové spojení mezi Dolním Bousovem a Kopidlnem? Královéhradečtí krajští radní mají jasno.
Na svém včerejším jednání řekli ano první variantě i přesto, že lidé žijící v regionu se zánikem vlakové dopravy v pracovním týdnu nesouhlasí. Lokálky proto vyrazí na koleje pouze o víkendech.
Změna, která vejde v platnost začátkem prosince, se dotkne obyvatel sedmi východočeských obcí rozmístěných kolem tratě 063.
Zatímco v Libáni, od níž je vlaková zastávka vzdálená více než dva kilometry, rozhodnutí společnosti Oredo příliš vrásky nedělá, v nedalekých Dětenicích ho intenzivně kritizují. „Když jsem viděl návrhy Oreda, tak mě nijak nepřesvědčily. Lidé preferující autobus mají možnost jím cestovat už nyní v rámci již zavedených linek. Ti, kteří jezdí raději vlakem, budou mít smůlu,“ rozčiluje se starosta Dětenic Radomír Vališka.
Oproti tomu Vladimír Záleský, jednatel společnosti Oredo, tvrdí, že vlaky budou nahrazeny plnohodnotně a že dopravní obslužnost obcí díky autobusům se ještě zlepší.
„Navíc ještě přibude v každém směru jeden spoj navíc. V dopoledním sedle jeden spoj z Bousova do Kopidlna k lékaři, odpoledne pak z Jičína do Kopidlna pro lidi z ranní směny,“ říká Záleský.
„Mám pocit, že na začátku padlo rozhodnutí trať utlumit a nahradit vlakovou dopravu autobusy. Podle toho se postupuje. Přitom stávající model dopravní obslužnost obcí bohatě zajistí ,“ tvrdí Vališka.
Jeho domněnce nahrává i usnesení dozorčí rady Oreda, tvořené krajskými zastupiteli, která zamítla zabývat se výběrem alternativního drážního dopravce.
Krajští radní již několikrát deklarovali, že provoz tratě je neekonomický, protože vlaky do Kopidlna jezdí ve všední dny pouze devět lidí.
„Rozhodli jsme, že místo vlaků, které jsou dražší a jejichž stanice leží daleko od středu obcí, budou ve všední dny jezdit autobusy. O víkendech železniční spoje zachováme,“ uvedl v dubnu náměstek královéhradeckého hejt〜mana Petr Kuřík.
„Jestli je trať prodělečná, pak nechápu, proč už se mi ozvaly dvě firmy, které by měly o trať 063 zájem,“ oponuje Radomír Vališka.
Záchranu vlakové dopravy nepřinesla ani jednání firmy Oredo se zástupci obcí. Ti navíc rozporují podobu konečného návrhu s tím, jenž jim byl předložen při společném setkání.
„Konečná verze jízdního řádu se od té, která byla předložena při jednání starostům v okolí trati, liší jen nepatrně. Opravdu jen v minutách, a to tak, že naopak dojde ještě k dalšímu vylepšení návaznosti na další směry. V zásadě je to tak, jak bylo dohodnuto. Tak, jak jsme to starostům slíbili, tak to i platí,“ brání se Vladimír Záleský.
Kraj si slibuje od omezení dopravy na trati 063 roční úsporu kolem milionu korun. Tu ovšem Vališka zpochybňuje. „Podle mých výpočtů vycházejících z tržních cen v dopravě nakonec žádná velká finanční injekce krajskou kasu nečeká,“ uzavírá starosta Dětenic.

Podvod, nebo riziko cestování?

Pravidelně jezdíte lokálkou z Kopidlna do Dolního Bousova, koupili jste si kvůli tomu tříletou zákaznickou kartu za 600 korun a teď čekáte, že vám České dráhy vrátí „neprojeté“ peníze, když trať prakticky ruší?
Kde žijete?!
Nevrátí vám ani haléř. „Zákaznická karta má celorepublikovou působnost, platí na všech tratích. Cestující na ni mohou jezdit například do Českých Budějovic, prostě kamkoliv,“ řekl Deníku mluvčí drah Ondřej Kubala.
A dokonce dodal, že „žádného cestujícího, který by jezdil se zákaznickou kartou jen po této trati, neznám“.
Právníci oslovení Deníkem se shodují, že takové jednání drah je opravdu nepostižitelné. „Neetické je určitě. Ale na etiku, na tu si tady v Česku nehrajeme,“ uvedl královéhradecký právník Josef Moravec.
„Je to prostě riziko cestování,“ dodal ironicky Jiří Žurek z hradeckého Sdružení obrany spotřebitelů.
Pikantní je ovšem i způsob, jakým rozhodnutí zrušit lokálku obhajuje královéhradecký krajský úřad. „Autobusy, které spoje plně nahradí, budou komfortní a klimatizované,“ sdělil mluvčí kraje Imrich Dioszegi.

A aby si cestující nestěžovali podobně jako ve vlacích na špinavé záchodky, nebudou v „klimatizovaných“ autobusech pro jistotu žádné.

Stěžovat si můžete. Oredo vám možná odpoví

Ve společnosti Oredo, řízené Královéhradeckým krajem, která sestavuje jízdní řády autobusů a vlaků, nejspíš vládne hrozný nepořádek.
Jinak by se nemohlo stát, aby se jim ztratil nikoliv jeden, ale hned dva rozhořčené dopisy z radnice v Dobrušce, která v nich protestovala proti omezení vlakových spojů z Opočna z jedenácti na sedm vlaků.
Podle Oreda si totiž na redukci spojů nestěžovala ani radnice v Dobrušce, ani v Opočně. „Za celý měsíc se ozval jen jeden nespokojený cestující a také pokladní z nádraží v Dobrušce, která těmito vlaky jezdila do práce,“ uvedl před týdnem v Deníku Denis Sitora z Oreda.
„To není pravda. Když jsem si toto tvrzení v novinách přečetl, pořádně mě nadzvihlo ze židle,“ lamentuje starosta Dobrušky Petr Tojnar. „Posílali jsme jim dopisy dva, neodpověděli ale na žádný. Místo toho nám přišlo strohé oznámení, že budou spoje redukovat,“ sdělil.
Zrušeny byly brzké ranní vlaky, kterými lidé jezdí do práce. Školní spoje kraj s Oredem naštěstí zachovaly.
Oredo slibuje, že chybějící motoráky budou plně nahrazeny autobusy. Ty navíc budou zajíždět až do center Opočna a Dobrušky.

Jak ale budou autobusy od prosince jezdit, zatím lidé nevědí. „Hlavně aby Oredo sliby dodrželo. Stejně si myslím, že je to první krok k úplnému zrušení trati,“ dodal starosta Opočna Štěpán Jelínek.