VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přímé rychlíky pod Špilberk už z Hradce nepojedou

VÝCHODNÍ ČECHY - Spojení s českou metropolí bude od neděle 9. prosince lepší, přibudou dva rychlíky

27.11.2007
SDÍLEJ:

Hradecké hlavní nádražíFoto: DENÍK/Jan Jelínek

Nový jízdní řád Českých drah, který začne platit 9. prosince, přinese v železniční dopravě na Hradecku několik změn. Rozsah dopravy se však v porovnání se současným stavem téměř nezmění.

„V Královéhradeckém kraji dochází k poklesu objednaného objemu regionální dopravy o 0,9 procenta,“ tvrdí mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Do Brna expresem o něco rychleji

Přímo v Hradci Králové a nejbližším okolí však vlaků spíš přibude. Například mezi Prahou a krajskou metropolí vyjedou od příští neděle dva nové rychlíky. Z Hradce se na cestu vydá denně v 19.08 hodin, z Prahy už v pět hodin a 11 minut, takže dopraví lidi do Hradce už na sedmou hodinu. Po celý den budou na této trati jezdit rychlíky v pravidelném hodinovém taktu. Novinkou jsou i víkendové noční spoje z Hradce, které do Jaroměře a Týniště vyjedou krátce po půlnoci. Rovněž se zavádí spěšný vlak z Hradce do Trutnova, od něhož je ve Starkoči zajištěn přípoj do Náchoda a o víkendu až do Broumova.

Na základě připomínek začne od 9. prosince jezdit i večerní osobní vlak z Jaroměře do Hradce s odjezdem ve 21 hodin. „Zajistí dopravu lidí na noční směnu do Hradce,“ uvedl zástupce Českých drah pro osobní dopravu v kraji Roman Moravčík. Podstatné je podle něho i zavádění modernizovaných vlaků do provozu. V posledních týdnech přišla pátá jednotka Regionova a další motorové řidicí vozy řady 954.

Končí přímé rychlíky mezi Hradcem a Brnem, budou přesměrovány na trať z Prahy do Brna přes Pardubice. Cestující mířící z Hradce do moravské metropole a opačně tak budou muset přestupovat ve městě perníku. Doba jízdy by měla zůstat stejná, při použití expresního vlaku se zkrátí.

Z Pardubic do Brna či Prahy vlakem EC za 35 korun!

České dráhy zdražují, ačkoliv tvrdí opak.
Ale naučily se chovat tržně. Doslova se roztrhl pytel se všemožnými akcemi, s nimiž je cestování „za hubičku“.
Třeba cesta z Pardubic do Brna či Prahy může i ve vlaku vyšší kvality (EC, IC) vyjít na pouhých 35 korun. Má to ovšem několik zádrhelů.
Jízdenku si musíte koupit přes internet a to v den odjezdu. A obojí ještě za podmínky, že tyto internetové jízdenky eLiška nejsou vyprodané.
Akčních 35 korun bude od prosince platit na trase Praha – Brno, dráhy chtějí přetáhnout klientelu autobusům. Stačí přitom nastoupit až v Pardubicích.
Tady ovšem pozor, při koupi Šťastné eLišky Pardubice – Brno je cena běžných 105 korun.
Dráhy říkají akční slevě Štastná eLiška. Základní systém obchodu eLiška nabízí od loňska za pevné jízdné 140 korun cestování mezi libovolnými krajskými městy. (kim)

Vlaky budou na přípoje čekat maximálně pět minut
Dráhy tak reagují na milionové pokuty od krajů za zpožděné spoje
Pět minut a poté odjezd. Přesně takové pravidlo při čekání na zpožděné přípoje zavedou České dráhy se začátkem platnosti nového jízdního řádu od 9. prosince.
Všechny osobní, spěšné, expresní a rychlíkové spoje budou nově čekat na opožděné přípoje jen pět minut, pak odjedou. Ještě přísnější pravidlo bude platit pro vlaky vyšších tříd označených jako SC, EC, IC a EN, tyto vlaky budou odjíždět přesně v dobu svého pravidelného odjezdu a čekat nebudou.
Pravidlo zřejmě značně zkomplikuje život lidem dojíždějícím vlakem do zaměstnání – v Česku má totiž větší zpoždění než pět minut minimálně třináct procent všech vlaků. Dráhy ale tvrdí, že v době přepravní špičky budou zpožděné spoje řešit individuálně. „Pokud průvodčí zjistí, že zpožděný vlak je plný lidí přestupujících v jednom místě či jedoucích do práce, je povinen informovat výpravčího ve stanici. Ten pak bude oprávněn překročit pětiminutovou hranici a čekající vlak pozastaví,“ slibuje mluvčí Českých drah (ČD) Radek Joklík.
V praxi budou mít smůlu lidé, kterých v daném místě přestupuje málo, vlak na ně více než pět minut čekat nebude. „Musela by tam být samozřejmě větší frekvence cestujících. Ten čekající vlak může být plný cestujících a nevyplatí se čekat třeba jen na dva cestující,“ dodává Joklík.
 

Noční spoje počkají

Naopak v klidu mohou být lidé, kteří cestují posledními nočními spoji, v případě jejich zpoždění bude návazný vlak čekat vždy bez výjimky.
Pravidlo pětiminutového čekání platilo v obměněné formě už v minulost. Nynější rozhodnutí drah ho důsledněji aplikovat je dáváno do souvislosti s pokutami, kterými drahám hrozí kraje za zpožďování vlaků. První pětimilionovou pokutu před dvěma týdny udělil Olomoucký kraj, další to nevylučují. Ministerstvo dopravy proto iniciativu drah vítá. „Je to věc, která zkracuje zpoždění, což vlakovou dopravu učiní konkurenceschopnější ve srovnání s autobusovou či automobilovou,“ řekl Deníku mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.
Dráhy zatím neuvažují o možnosti, že by v boji proti zpožďování změnily také systém rozpojování a odpojování vagónů u některých dálkových rychlíků. I při této činnosti totiž dochází ke zpoždění. „Způsobuje to zdržení v řádu minut a v jízdním řádu se s tím předem počítá,“ uzavírá mluvčí ČD Joklík.
 
Čtěte také:
27.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Právo - Specialisté v oblasti práva a příbuzných oblastech 25 000 Kč

Specialisté v oblasti práva a příbuzných oblastech jinde neuvedení PRÁVNÍK/-ČKA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRÁVNÍK/-ČKA, - PP na dobu určitou, nástup od února 2018, - Náplň práce: • sledování dodržování zákonnosti v činnosti organizace s důrazem na právní prevenci, včetně kontroly dodržování právních předpisů a smluvní kázně; • vydávání právních stanovisek; • zastupování organizace v právních záležitostech před soudy a orgány státní správy; • zpracování smluvních dokumentů; • organizování zadávání veřejných zakázek; • kontrola a zpracování smluvních dokumentů v oblasti obchodněprávních vztahů; • zpracování a správa interních předpisů; • vedení agendy svobodného přístupu k informacím (zák. č.106/1999 Sb.); • vedení agendy stížností a petic; • spolupráce s ekonomickým úsekem při vymáhání pohledávek organizace; • vedení agendy škodných událostí a jejich likvidace, - Požadavky: • VŠ/Mgr. - vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu v oblasti práva, - Znalosti zákonů a dalších právních předpisů: • Zákon č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek; • Zákon č. 340/2015 Sb., o registru smluv; • Zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích; • Vyhláška MD č. 104/1997 Sb.; • Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník; • Zákon č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů; • Zákon č. 256/2013 Sb., o katastru nemovitostí; • Zákon č. 90/2012 Sb., obchodní zákoník , - Další požadované dovednosti, znalosti a schopnosti: • uživatelská znalost práce na PC; • aktivní přístup a profesionální vystupování; • komunikační dovednosti a velmi dobré vyjadřovací schopnosti zejména v písemném projevu; • schopnost rychlého rozhodování; • řidičský průkaz skupiny B; • bezúhonnost, - Nabízíme: samostatnou různorodou práci a stabilní zázemí; pružnou pracovní dobu, jednosměnný provoz, 5 týdnů dovolené, stravenky; sick days; příjemné pracovní podmínky, platovou třídu 12* (platový stupeň 1-12 dle započtené praxe) + osobní ohodnocení , - Uzávěrka přihlášek: 31.1.2018 , - Více informací naleznete na našich webových stránkách www.sskhk.cz. Pracoviště: Správa silnic královéhradeckého kraje, Kutnohorská, č.p. 59, 500 04 Hradec Králové 4. Informace: Ludmila Vlčková, +420 495 540 219,725 929 139.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 25 000 Kč

Zahradníci krajináři REALIZÁTOR-/KA KRAJINNÝCH A PARKOVÝCH ÚPRAV. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: REALIZÁTOR KRAJINNÝCH ÚPRAV, - PP na dobu určitou s možností prodloužení, nástup v květnu 2018 , - Náplň práce: realizace zakázek v oboru péče o zeleň, sadové úpravy, výsadba okrasné zeleňe a další zajímavá činnost v přírodě, - Požadujeme: min. vyučení, časovou flexibilitu, samostatnost, loajalitu k firmě, zodpovědný přístup ke svěřeným úkolům, selský rozum, praxe v oboru zahradnictví nebo jemu podobném je vítaná (ne však podmínkou), ŘP sk. B, výhodou T a E, - Nabízíme: odpovídající finanční ohodnocení, bezplatná odborná školení a další možnost vzdělávání, firemní benefity, profesní a finanční růst, roční odměny, osobní přístup, dny dovolené navíc apod. , - Prosíme, životopisy zasílejte na e-mailovou adresu: info@agroparkservis.cz, kde Vám rádi zodpovíme i Vaše dotazy k volnému pracovnímu místu. Pracoviště: Agropark servis s.r.o. - provozovna, 504 01 Nový Bydžov. Informace: Pavla Švecová, +420 732 974 254.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 15 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) ČÍŠNÍK/SERVÍRKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: ČÍŠNÍK/ SERVÍRKA, - PP plný na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Požadujeme: samostatnost, chuť do práce a učit se nové věci, práce v kolektivu a s lidmi, milé chování a dobrá komunikace se zákazníky, flexibilita, zvládat stresové situace, základní praxe v oboru, - Nabízíme: stravu zdarma, - Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky, - V případě zájmu nás kontaktujte osobně, e-mailem nebo telefonicky. Kontaktní osoba: Mašterová Petra, tel.: 606 051 844, e-mail: masterova.petra@seznam.cz. Pracoviště: Petra mašterová - provozovna, Kozelkova, č.p. 51, 503 51 Chlumec nad Cidlinou. Informace: Petra Mašterová, +420 607 624 601.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník bezpečnostní agentury 12 200 Kč

Pracovníci ostrahy a bezpečnostních agentur BEZPEČNOSTNÍ PRACOVNÍK/-ICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: BEZPEČNOSTNÍ PRACOVNÍK/-ICE, - PP na dobu určitou (3 roky), nástup ihned, nepřetržitý provoz, - Požadujeme: vyučení, bezúhonnost, osvědčení strážný 68-008-E, - Nabízíme: stravenky, - Pozice je vhodná i pro absolventy/-tky i pro OZP, - V případě zájmu zašlete svůj životopis na e-mail: hk@wakkenhat.cz, info na tel.: 724 010 386 (pí. Vošická). Pracoviště: Wakkenhat zetta s.r.o., březhrad, Březhradská, č.p. 204, 503 32 Hradec Králové 22. Informace: Martina Vošická, +420 724 010 386.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Do práce na kole začne projížďkou

Ilustrační foto

Dvě masáže srdce za 24 hodin. Policisté zachránili dva životy

Lvice chtějí srovnat sérii o bronz

Hradec Králové - Odčinit nevydařený úvodní duel a pokusit se srovnat zápasový stav na 1:1. To je hlavní cíl a úkol pro hradecké „lvice“ před druhým utkáním série o třetí místo v play off Ženské basketbalové ligy.

Místo okurek našli policisté zbraně. Kvůli podezřelému uzavřeli ulici

Královéhradecko - Revolvery, pistole, dlouhé zbraně, tlumiče, pyrotechnické prostředky a větší množství munice. To je výčet úlovků, které ve svém „skladu zeleniny“ uchovával čtyřiačtyřicetiletý muž.

Sedm cizinců na jednoho číšníka a bitva o Cheb: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 23. dubna 2018.

„Derby“: Pozor na Jukla ml.

Hradec Králové - Fotbalisté Hradce Králové se v úterý od 18.10 hodin doma utkají s Olympií Praha.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT