V obležení lyžařů se ocitla především velká střediska. „Oproti loňskému roku jsme zaznamenali během uplynulých čtrnácti dnů zhruba dvacetiprocentní nárůst lyžařů,“ spočítal vedoucí provozu SkiPec Jiří Karlík. Na sjezdovkách se v exponovaných svátečních dnech pohybovalo kolem pěti tisíc lidí denně. „Fronty byly minimální, čekalo se nejvíc tak deset minut,“ dodal Karlík. Velmi slibně vypadá i stávájící situace, kdy v nejvyšších českýcho horách vytrvale chumelí

„Stále sněží, takže jsme spokojeni. Teď najíždějí hlavně školáci na lyžařské kurzy,“ doplnil Karlík. I když společnost SkiPec vloni neinvestovala, má podle vedoucího provozu stále co splácet. Kromě před lety vybudované lanovky na Hnědý vrch je to například 75 milionů korun, vložených do zasněžovacích systémů.

Spokojenost panuje rovněž ve Skiparku Černý Důl. Podle předběžných odhadů se tu průměrná denní návštěvnost o svátcích pohybovala mezi osmi stovkami až tisícem lyžařů. Nával příznivců zimních sportů si vyžádal proro zřízení další pokladny a navýšení parkovacích míst. „Návštěvnost byla určitě nadprůměrná. Pěkné počasí přilákalo obrovské množství lidí. Uvidíme, jak to bude vypadat v lednu. Sváteční prosinec je pro nás vždycky zásadní, ale ten týden nás nevytrhne. Potřebujeme aspoň čtyřicet dní dobrého provozu, abychom uhradili všechny náklady. Sněhu je až po kolena, ale ubytovací kapacity jsou momentálně volné a sjezdovky jsou v podstatě prázdné,“ poznamenal mluvčí černodolského střediska Radek Etrych.

Zásadní období sezony neuniklo ani lyžařským centrům v nižších nadmořských výškách. To je případ i Skiparku Mladé Buky, kde se začalo jezdit až těsně po Vánocích. „Důležité dny jsme naštěstí ještě stihli, ale je pravda, že se nám stále nepodařilo zprovoznit celý areál,“ uvedla mluvčí Lenka Kornfeldová. V současnosti probíhá dosněžování okrajových sjezdovek a v provozu jsou kromě jednoho vleku všechna dopravní zařízení. (top, jm)