Už druhým rokem po sobě roste na Hradecku cena vodného a stočného. Letos v průměru o čtyři procenta. Za kubík životodárné tekutiny tak lidé zaplatí přes 105 korun. Loni platili o 4 koruny méně. Za zdražením je potřeba peněz na obnovu a provoz sítí, řekl ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Hradec Králové Jiří Šolc: „Důvodem navýšení ceny je zejména nárůst hodnoty vodárenského infrastrukturního majetku společnosti VAK HK, který souvisí s rozvojem vodovodů a kanalizací v našem regionu.“ Prakticky to pro čtyřčlennou rodinu znamená ročně zaplatit o zhruba 500 korun navíc. Voda je tak tradičně pro Hradecko nejdražší z celého kraje.

Novoroční vycházka po Hradci Králové připomínala jaro.
OBRAZEM: Novoroční vycházka po Hradci Králové připomínala jaro

Hradečané si připlatí za teplo

A dražší o 8,5 procenta je od začátku roku také centrálně dodávané teplo, které odbírá asi polovina hradeckých bytů. Tady ale krajské město vychází z celostátního srovnání lépe než u vody. Gigajoule tepla za 610 korun patří k nejnižším cenám v zemi. „V našich možnostech je ztlumit dopad na občany tím, že část růstu cen budeme kompenzovat dosaženými úsporami ze zavádění nových technologií, z rezervních fondů a dále cestou interních úspor,“ věří ředitel městské společnosti Tepelné hospodářství Hradec Králové Jiří Seidler. Průměrná domácnost si tak ročně připlatí přibližně 1200 korun. Teplo kupuje městská firma od Elektráren Opatovice, ty zdražily a proto se zvedají i ceny pro Hradečany. Podle Tepelného hospodářství vzrostly ceny vstupů o víc než 10 procent.

Připlatí si ale také ti, kteří odebírají teplo přímo do Elektráren Opatovice. Ty dodávají do menší části hradeckých firem a domácností Gigajoule za 598,5 Kč.

MHD zatím nezdražila

Navzdory názorovým veletočům politiků na hradeckém magistrátu alespoň zůstává při starém cena městské hromadné dopravy. Na začátku prosince sice město oznámilo zdražení, ale o týden později ho odvolalo. „Rada města vzala své původní rozhodnutí zpět a rozhodla se záležitost konzultovat s předsedy zastupitelských klubů. Já osobně si myslím, že v době pandemie bychom neměli zdražovat a způsobovat další odliv cestujících z hromadné dopravy. Uvidíme, jak se k tomu postaví jednotlivé zastupitelské kluby, ty názory jsou tam různé,“ popisuje situaci náměstek hradeckého primátora Pavel Marek. Zatím to tedy vypadá, že nárůst nákladů dopravního podniku způsobený hlavně dražší elektřinou a naftou pokryje magistrát ze svého rozpočtu.

Hromady balících papírů, krabic a plastů - i to jsou české Vánoce.
FOTO: Popeláři svádí boj se svátečním odpadem

K plavkám přibalte pětikorunu navíc

Naopak rostoucí vstupy si vynutily vyšší vstupné do plaveckého bazénu a aquacentra. Město bude zdražovat v průměru o osm procent. „Důvodem zdražení je růst cen energií a dalších nákladů,“ vysvětlila mluvčí radnice Kateřina Šmídová. V loňském roce se návštěvníci zdražení vyhnuli. Letos ale zaplatí dospělý za hodinu plavání 80 korun namísto současných 75 Kč a hodinový vstup do aquacentra pak dá 140 místo dosavadních 135 korun. Nejvýhodněji stále vyjde placení vstupného čipovými hodinkami.

Po dálnici kolem Hradce už jen s mýtným

Připlatí si ale také ti řidiči, kteří dosud jezdili kolem Hradce po dálnici bez známky. Od ledna i ale už potřebují i na úseky D11 a D35 z Hradce Králové do Opatovic. Podle ministerstva dopravy se po prosincovém otevření nových úseků dálnic už totiž nejedná o obchvat Hradce Králové.