Hradec Králové/ O jeden z nejvýznamnějších zdrojů pitné vody v lokalitě Litá a Mokré na Rychnovsku může brzy přijít Vodárenská soustava východní Čechy, která zásobuje 150 tisíc lidí v Hradci a okolí.

V letošním roce totiž končí platnost povolení k odběrům, a pokud státní úředníci neodsouhlasí jejich pokračování, bude mít region problém.
Prameniště je totiž zároveň součástí soustavy chráněných území evropského významu Natura 2000 se vzácnými živočichy a rostlinami.

Vliv odběrů podzemních vod na životní prostředí (EIA) nyní zkoumá krajský úřad. Stanovisko by měl vydat do 20. června. „Je to pouze první krok. Poslední slovo budou mít úředníci na radnici v Dobrušce,“ řekl vedoucí oddělení EIA krajského úřadu Královéhradeckého kraje Richard Veselý.

Podle hradecké radnice by lidé měli mít stejnou ochranu jako zvířata. „Hrozí nám globální oteplování. Stát by měl přistoupit na ochranu pitné vody pro lidi, a to i v chráněných oblastech. Jestli budou všude vítězit žáby, tak to špatně skončí,“ uvedla náměstkyně primátora Pavla Finfrlová.
Náhradním zdrojem vody pro Hradec a okolí by podle náměstkyně byla řeka Orlice.

„Její vyčištění by však stálo ohromné peníze. Ani komunisté si nenamlouvali, že je to tok, ze kterého by se dala někdy vytvořit pitná voda,“ dodala Pavla Finfrlová.