"Na Seči je zvýšený výskyt sinic, zdravotní riziko je zatím nízké," uvedli chrudimští hygienici. V přehradě by se podle jejich doporučení neměli koupat lidé s zvýšenou vnímavostí k této formě znečištění. Vodní nádrž v Železných horách mívá v druhé polovině prázdnin zhoršenou kvalitu vody téměř pravidelně k nelibosti provozovatelů místních rekreačních a restauračních zařízení. Vloni byl vývoj znečištění obdobný jako tento rok, mírně zvýšený výskyt sinic se objevil na přelomu července a srpna a zelená barva vody nezmizela až do konce letní sezony.

Na konci července již hygienici zakázali koupání v rybníku Rosnička na Svitavsku, kde se vlivem horka prudce zvýšila nad povolenou hodnotu koncentrace sinic. Rybník měl horší kvalitu vody již předtím, ke koupání jej využívalo jen málo lidí a v seznamu sledovaných koupacích míst jej hygienici vedou spíše z tradice. Dříve ale patřil k oblíbeným výletním místům Svitavanů. Trvale je zakalený rovněž rybník Hluboký na Pardubicku, což je však vlivem chovu ryb a bahnitého dna obvyklý jev. Snížená průhlednost je nově i v umělé nádrži s betonovým dnem v rekreačním areálu v Horním Bradle na Chrudimsku.

Bez obav naopak mohou rekreanti zamířit k populárnímu písníku Mělice na Pardubicku, kde se po červnovém mírném výskytu koliformních bakterií již voda vyčistila. Bez závad je také voda v písníku Březhrad na Pardubicku a přírodní koupaliště na Konopáči na Chrudimsku. Čisté letos stále zůstávají i Sečská přehrada na Chrudimsku, přehradní nádrže Pastviny na Orlickoústecku i Březina na Svitavsku.