Informovala o tom mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Hana Andresová.

V Oborském rybníku se stále ve zvýšené míře vyskytuje fekální znečištění a voda má zvýšený obsah fosforu. "U některých vnímavých jedinců, jako jsou děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem, by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže," řekla Andresová.

Osprchování hygienici doporučují i po koupeli ve Stříbrném rybníku u Hradce Králové a na koupališti Dachova u Hořic na Jičínsku. Voda tam je sice zdravotně nezávadná, ale již má zhoršené vlastnosti. Obdobná situace je v Tiché Orlici v Borohrádku na Rychnovsku a na Rozkoši.

V pořádku je kvalita vody například na koupališti v Rychnově nad Kněžnou, Chlumci nad Cidlinou, Libáni, Ostružně či Sobotce a Pecce na Jičínsku. Za kvalitu vody v koupalištích odpovídají jejich provozovatelé, hygienici kontrolují kvalitu vody pouze v takzvaných koupacích oblastech.

Výsledky rozborů v hradeckém kraji zveřejňují na internetové adrese www.khshk.cz.

Voda v přehradní nádrži Seč na Chrudimsku, která se v posledních týdnech začala kazit vlivem značného výskytu sinic a řas, se na většině míst oblíbené rekreační lokality opět vyčistila. Pomohlo tomu hlavně chladnější počasí a občasné deště. Sdělil to vedoucí chrudimského pracoviště Krajské hygienické stanice Jaroslav Říha.

"Vlivem vlny chladnějšího počasí a srážek došlo spíše ke snížení hodnot sinic. Dokonce jsme přeřadili jednu lokalitu z trojky zpět do jedničky, takže dvě lokality jsou bez závad a jedna má kvůli znečištění nízké zdravotní riziko," uvedl Říha. Zvýšený výskyt sinic hygienici zaznamenali na pláži Ústupky, čistá voda čeká návštěvníky Seče v Hoješíně a na pláži Pod Semtínem. Vítr může ale vodní mikroorganismy někdy přemístit i do nezasažených míst. "Je to Seč, není to Jadran," poznamenal Říha.

Na konci července hygienici zakázali koupání v rybníku Rosnička na Svitavsku, kde se vlivem horka prudce zvýšila nad povolenou hodnotu koncentrace sinic. Rybník měl horší kvalitu vody již předtím, ke koupání jej využívalo jen málo lidí. Trvale je zakalený rovněž rybník Hluboký na Pardubicku, což je však vlivem chovu ryb a bahnitého dna obvyklý jev. Snížená průhlednost je nově i v umělé nádrži s betonovým dnem v rekreačním areálu v Horním Bradle na Chrudimsku.

 

Bez obav naopak mohou rekreanti zamířit k populárnímu písníku Mělice na Pardubicku, bez závad je také voda v písníku Březhrad na Pardubicku a přírodní koupaliště na Konopáči na Chrudimsku. Čisté letos stále zůstávají i vodní nádrže Pastviny na Orlickoústecku a Březina na Svitavsku

 

 

Nejhorší kvalita vody ke koupání v přírodě v kraji Vysočina je na Žďársku. Kvůli vysokému množství nebezpečných sinic tam třetím týdnem platí zákaz koupání v Pilské nádrži. Ze stejného důvodu hygienici po posledních rozborech vzorků vody nově zakázali koupání i v Domanínském rybníce v příměstském rekreačním zařízení poblíž Bystřice nad Pernštejnem. Naopak zrušen byl zákaz koupání ve vodní nádrži Sedlice na Pelhřimovsku, řekl Milan Brychta z krajské hygienické stanice.

Z celkem 35 sledovaných rybníků a nádrží je stále velmi kvalitní voda ve 13.

Kromě letních koupališť mají lidé v kraji k dispozici celkem 43 bazénů ve městech a v obcích, včetně těch ve školách a v hotelích. Nejvíce jich je na Žďársku - 17, nejméně na Pelhřimovsku, kde jsou tři.

Největší výběr kvalitní vody ke koupání v přírodě teď mají turisté právě na Pelhřimovsku. Kromě koupališť v Černovicích, Moravči a v rybníku Stráž u Pelhřimova, se mohou vodní rekreaci bez obav věnovat v přehradě Trnávka, kde je voda průhledná do hloubky téměř dvou metrů.

Na Havlíčkobrodsku hygienici doporučují koupání v Břevnické nádrži, v rybníce Kožlí a Pelhřimák. Na Jihlavsku tradičně v Malém a Velkém pařezitém rybníce a v Nadymači u Javořice. Na Třebíčsku pouze v rybníce Rathan. Na Žďársku v koupališti Sázava a v odbahněném Zuberském rybníce.