"Zaplavilo to stovky sklepů. Kanalizace nepojmula tak obrovský nápor vody a byla vyplavena. Betonové i litinové poklopy byly vymrštěny. Policie řešila několik dopravních nehod, kdy auta najela do vzniklých děr v silnici a poškodila si podvozky," uvedl starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil
Nejhůře na tom byla ulice Vrchlického a Palackého.

Voda se valila přes makové pole, které nedokázalo příval zabrzdit. "Vytvořila se obrovská řeka Ganga, která protékala ulicemi a zaplavila desítky domů," přirovnával starosta Uchytil.

Během odpoledne a později i v noci byly přerušeny dodávky elektrické energie. Po několika pokusech ji obnovit se lidé dočkali až dnes ráno.
Odklízecí práce začaly hned po ránu. Technické služby vyjely do ulic Chlumce odklidit padlé stromy. Správa a údržba silnic by se měla postarat o pročištění ulic, kudy se valila "řeka".

"Musíme, ale začít přemýšlet o možnostech, jak do budoucna zamezit takovým škodám. Především na majetku obyvatel. Takovéto průtrže mračen jsou čím dál častější," uvedl starosta Uchytil. Překopání kanalizace by podle něho znamenalo miliardové investice. "Bylo by naivní si myslet, že by to mohlo být reálné řešení. Spíše se chystáme ve spolupráci s VAK a SÚS informovat obyvatele o možnosti pořízení speciálních uzavíracích ventilů do sklepů, aby zabránily vyplavení kanalizací," řekl.

O něco lépe na tom byli obyvatelé sousedního Nového Města. "Padly tu dva vzrostlé stromy, které přetrhaly dráty elektrického vedení. Přívod elektřiny byl obnoven kolem půl dvanácté," vysvětlil místostarosta Vladimír Bér. Dva domy však jsou stále od elektřiny odříznuty. "Už jsme zjišťovali, do kdy by mohla být dodávka obnovena. Zatím se stále pracuje na primárkách, pak se uvidí," dodal Bér.

Další okolní obce vyvázly naštěstí bez větších potíží. Většinou to odnesly zatopené sklepy nebo pár popadaných větví. "Přestáli jsme to bez větší újmy. Zato krupobití v úterý nám poničilo sochu ve Starých Nechanicích. Dvě lípy, které to rozlomilo, poškodily podstavec," uvádí do situace starosta Nechanic Jiří Pechar.

Podobně na tom jsou Třebechovice pod Orebem. "Zatím žádné velké škody hlášeny nemám. Uvidí se během dne," řekl Jiří Němec, starosta města.

V krajské metropoli byla nejhorší situace v Jungmannově ulici. Déšť vyplavil podzemní garáže, v nichž bylo v tu dobu více než 60 aut."Hasiči zapojili čerpadla a vodu odčerpali," řekla tisková mluvčí Královéhradeckých hasičů Martina Žahourková.

Hasiči vyjížděli i k utrženému billboardu na Pražské třídě. Zůstal viset nad silnicí a ohrožoval projíždějící auta.

Profesionální i dobrovolní hasiči vyjeli od 17 hodin do půlnoci k téměř 70 událostem.