„Není to žádná sláva. První úsek z Kostelce bývá v létě mizerný každý léto, ale tentokrát vázneme docela často,“ stěžuje si Karel Skřivan z místa kormidelníka na začátku plavby v Kostelci nad Orlicí. „Už asi dvakrát jsme museli vystoupit a přešoupnout to, ale řeka je moudrá, níž už to bude lepší,“ ví své zkušený vodák, který se na jednu z nejkrásnějších českých řek vydává minimálně jednou za rok.

O řeku, která je jen minimálně regulovaná, je mezi vodáky tradičně slušný zájem. Krásná je díky meandrům a písčinám lákajícím ke koupání. „Aktuálně se dá jet z Kostelce. Rafty už tam nepůjčujeme přes měsíc, vozíme tam jen plastovky,“ popisuje aktuální stav provozní největší půjčovny na Orlici RampaSport v Týništi Lucie Skalická. Podle ní ale není situace výjimečná, podobné je každé léto. „Když není voda, tak nabízíme možnost jet Tichou, tam bývá situace lepší,“ dodává sympatická žena. Tichá Orlice se nyní jezdí z Chocně.

Archeolog Univerzity Hradec Králové a šéf Archeoparku pravěku ve Všestarech Radomír Tichý.
Hradecký Indiana Jones: Je důležité jít do terénu a potom se vracet ke studentům

Další možnost, kde si vypůjčit vybavení na vodu, je přímo v Kostelci nad Orlicí. „Jsme první stanoviště, ze kterého se dá v létě vyplout. Na plastových lodích to jde, na rafty je málo vody,“ potvrzuje informace od konkurence Filip Novák. „Neřekl bych ale, že je málo vody, teď zapršelo. Jel jsem to minulý týden a bylo to v pohodě. Zažil jsem už za sedm let, co jsem tady, horší léta. Ale nepamatuji si, že bychom zažili situaci, kdy by to od nás nešlo,“ vzpomíná Novák.

Upozorňuje ale na to, že lépe si užijí Divokou Orlici zkušenější vodáci: „Člověk musí umět číst vodu a plout tam, kde to teče. Neříkám, že to na začátku nebude drhnout, ale měl by to zvládnout bez vystupování z lodi,“ dodává.

Divoká a Tichá Orlice se stékají nad Týništěm nad Orlicí. Z té Divoké se jezdí patnáctikilometrový úsek z Kostelce. „Orlice nepotřebuje nějaké velké deště. Nicméně ta Divoká je na hranici sjízdnosti, taková situace obvykle nastávala později. Přijde mi, že je to zhruba o dva tři týdny dřív než jiná léta,“ myslí si Petr Ptáček z vodáckého serveru raft.cz. Podle něj je podobná situace i na dalších řekách v hradeckém kraji. „Úpa je už dva týdny na limitu splavnosti, a to nikdy takto nebývalo. Je to skoro o měsíc dřív. Podobné je to na Metuji,“ komentuje stavy hladin Petr Ptáček.

Vodáci už mohou do lodi až s půl promile alkoholu. Ilustrační snímek
Dvě piva a hurá do lodi? Už bez pokuty. Začala platit nová pravidla pro vodáky

Na Labi půjčuje vybavení na jednodenní výlety půjčovna Jedu Labe. Jezdí se jen desetikilometrový úsek ze Dvora Králové do Kuksu. „To je také momentálně jediný sjízdný úsek. Letos zaznamenáváme opravdu extrémní sucho, provozujeme půjčovnu šest let a takové sucho jsem ještě nezažil. Rafty máme teď na hranici sjízdnosti a upozorňujeme zákazníky na to, že na řece bude pár míst, kde budou muset vystoupit a raft posunout. Kánoe jsou zatím bez problémů,“ podotýká provozní půjčovny Veronika Sedláčková. Řeka je vhodná pro začátečníky a rodiny s dětmi, plavba trvá kolem tří hodin. Zájem vodáků je ale jako každé léto slušný, hlavně o víkendech.

Hladiny řek sleduje hydroložka Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové Milena Myšáková. „Dřív to možná takové nebylo, ale v současné době a pár let zpátky už je normální situace, že je o prázdninách většinou sucho,“ říká expertka.

Vodáci se mohou těžit na osmdesát kilometrů dlouhou trasu.
Dobrá zpráva pro vodáky. Přes Hradec povede nová Východočeská vodácká stezka

Řekám na východě Čech podle ní nepomůžou ani avizované deště. „Těch srážek nemá být tolik, takže si myslím, že naše řeky na to nebudou nějak extra reagovat. V Krkonoších má něco napadnout, ale to zadrží přehrady na Labi a dolů skoro nic nedoteče,“ předpokládá Milena Myšáková.

Za nižšími stavy řek posledních let je podle ní klimatická změna: „Tím, že se otepluje klima, bývá méně srážek o prázdninách a tím i méně vody. Není to jen globálním oteplováním, ale klimatická změna není bez viny,“ upozorňuje.

Denním chlebem je sledování hladin řek pro Povodí Labe. „Je to poměrně obvyklá situace, nicméně v tom dlouhodobém pohledu se jedná skutečně o poměrné nízké průtoky,“ komentuje situaci vedoucí vodohospodářského dispečinku Jiří Petr. „Za posledních dvacet let byla největší sucha v srpnu 2015 a 2018 a ta situace se tomu docela blíží. Teď k tomu máme nakročeno velmi podobně. Jestli nebudou srážky, tak můžeme říct, že jsme na podobné cestě, jako jsme byli v těch zmíněných dvou rocích,“ varuje Jiří Petr.

Romantické údolí pod hradem Potštejn obepínají zalesněné kopce vzpínající se nad korytem Divoké Orlice.
V kempu u Potštejna se zastavil čas. Právě proto je Vochtánka oblíbená

Vodohospodáři tradičně zadrželi vodu na jaře v přehradách, jejich hladiny poslední měsíce klesají. „Z většiny přehrad toky dotujeme, aby v řekách byly minimálně zůstatkové průtoky. Od května a června v přehradách klesá hladina, například přehrady Pařížov a Labská už máme na velmi nízké úrovni hladin a předpokládáme, že by tam mohlo dojít k úplnému vyprázdnění a nebudeme už moci ty průtoky dotovat,“ doplňuje šéf vodohospodářského dispečinku Povodí Labe.